Finlandia piąty raz zgarnia tytuł najszczęśliwszego kraju

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2022 10:50
Finlandia znów znalazła się na czele World Happiness Report, rankingu najszczęśliwszych państw świata. W badaniu uwzględniono 146 krajów. 
Finlandia znów wygrywa w rankingu najszczęśliwszych państw świata.
Finlandia znów wygrywa w rankingu najszczęśliwszych państw świata. Foto: shutterstock/oatawa

Raport World Happiness Report przeprowadzany jest na zlecenie amerykańskiej organizacji SDSN. Od 5 lat na jego szczycie plasuje się Finlandia. Może wydawać się to dziwne, bo przecież w krajach północnej Europy nie jest ani szczególnie ciepło, ani słonecznie. Okazuje się, że to, co decyduje o szczęściu Finów, to wsparcie społeczne, szczególnie docenione w czasie pandemii, uczciwość i hojność. 

- Czuję, że mieszkam w dobrze zorganizowanym państwie, w którym wiele rzeczy działa dobrze. Jednak Finlandia nie jest ideałem, bo uważam, że ideałów nie ma. Tak samo nie ma idealnych państw - mówi Aleksandra Michta-Juntunen, Polka mieszkająca w Helsinkach. - Finlandia ma też swoje problemy, ale ogólnie jest stabilnym państwem.

Na wysoki poziom szczęścia Finów wpływa także dobry system opieki socjalnej i zdrowotnej oraz poziom zaufania, zarówno do urzędników państwowych, instytucji, jak i do sąsiadów i nieznajomych. Według przeprowadzonych badań prezydentowi oraz policji ufa ponad 80 procent mieszkańców kraju. Ogólne zaufanie jest tak duże, że ludzie czasem nie zamykają mieszkań, a nawet zostawiają na ulicy otwarte samochody.

Przy tworzeniu rankingu brano pod uwagę takie czynniki jak PKB, wsparcie socjalne, wolność dokonywania własnych wyborów, wolność od korupcji, czy oczekiwaną długość życia w zdrowiu. Poza elementami związanymi typowo z funkcjonowaniem państwa Finowie mają swoje własne sposoby na szczęście. - Finowie potrafią się cieszyć z tego, co mają i to też daje im poczucie szczęścia i zadowolenia. Finowie także wspierają swoją gospodarkę i uważają, że ich produkty są lepszej jakości niż te pochodzące z innych krajów - zauważa Aleksandra Michta-Juntunen. - Są też mistrzami w tworzeniu marketingu krajowego, czyli tworzenia kraju jako marki.Na poczucie szczęścia duży wpływ też ma bez wątpienia przepiękna fińska przyroda i to, jak dużo czasu Finowie spędzają na jej łonie. Wiele z aktywności wykonują bez względu na porę roku, wiele czasu spędzając na świeżym powietrzu. W rankingu tuż za Finlandią plasują się Dania, Islandia, Szwajcaria i Holandia. Polska zajmuje 48 miejsce.

Posłuchaj
03:51 Czwórka/Pierwsze Słyszę - Finlandia najszczęśliwszym krajem na świecie 30.03.2022.mp3 Według World Happiness Report, Finlandia po raz 5 z rzędu została najszczęśliwszym krajem na świecie (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Materiał: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 30.03.2022

Godzina emisji: 7.15

aw/pj


Czytaj także

Pokolenie Z - w poszukiwaniu ekologicznego zajęcia

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2022 11:55
Rynek pracy zmienia się bardzo dynamicznie. Spotykamy się z nowymi wymaganiami firm, ale i nowe pokolenia, wchodzące na rynek pracy, stawiają swoje wytyczne. Pokolenie Z szuka ekologicznych pracodawców. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

O pszczołach i o ludziach w książce Lotte Möller

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2022 10:30
W jakim rodzaju miodu gustował James Bond i dlaczego święty Ambroży został patronem pszczelarzy? Odpowiedź znajdziecie w książce "O pszczołach i ludziach". 
rozwiń zwiń