Smakowite fotki

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2011 12:36
Dlaczego na profesjonalnych zdjęciach truskawki są zawsze wyjątkowo czerwone i błyszczące, a płatki śniadaniowe nie rozpadają się pod wpływem mleka? W Czwórce zdradza profesjonalny fotograf.
Audio

Na planach zdjęciowych nie ma wyjątkowych potraw, owoców czy warzyw. Nie ma też osób, które co kilkanaście minut zmieniają zawartość talerzy. Jak to się zatem dzieje, że wszystko zawsze wygląda świeżo i apetycznie?

- Jest szereg produktów, którymi zastępujemy produkty naturalne. Na przykład brązową pastą do butów możemy posmarować stek wołowy, żeby wyglądał na ładnie wypieczony. Możemy go też potraktować palnikiem i szybko przypiec - wylicza Mariusz Martyniak, fotograf.

Profesjonalny fotograf poradzi sobie również m.in. z topniejącymi kostkami lodu, używając zastępczo sztucznych - z akrylu lub szkła. Nie będzie problemem również symulowanie, że zupa czy kurczak, które niesie gospodyni, są gorące i unosi się nad nimi aromatyczny dymek.

- Bierzemy wacik kosmetyczny, bądź watę, moczymy w wodzie, wkładamy na kilka sekund do mikrofalówki i układamy za potrawą. W ten sposób uzyskujemy efekt pary – zdradza Gość Czwórki.

Dla uzyskania pożądanego rezultatu owoce spryskuje się gliceryną, a efekt takiego zabiegu utrzymuje się nawet kilka godzin! Dezodorant z talkiem pozwala uzyskać wrażenie zmrożenia owoców, a lakiery do włosów pomagają zachować "świeżość" ciast.

Jeśli zaś chcemy długo fotografować wspomniane wcześniej płatki śniadaniowe, zamiast mleka użyjmy białego kleju szkolnego lub innego na bazie wikolu.

Co może zastąpić olej silnikowy i jak fotografuje się hamburgery czy pizzę – dowiecie się słuchając "Fotografujemy jedzenie", który znajdziecie w boksie "Posłuchaj" w ramce z prawej strony.

KaW

Czytaj także

Rodzinne fotografie to niekiedy dzieła sztuki

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2011 06:40
Fotografie to" świadkowie" czasu. Często pamiętają momenty, o których my dawno zapomnieliśmy. Przywołują wspomnienia i ukazują zmieniającą się rzeczywistość. Często bawią. I to jak!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnice fotografowania, czyli co nam wolno, a czego nie

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2011 12:03
- Kiedy naciskam spust migawki staję się twórcą i już podlegam ochronie prawnej – mówi Marcin Bójko, redaktor naczelny magazynu "Digital Foto Wideo".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zawód fotografa według Niedenthala

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2011 16:56
Chris Niedenthal swoje pierwsze zdjęcie zrobił w wieku 11 lat. Od tamtego czasu z aparatem fotograficznym praktycznie się nie rozstaje.
rozwiń zwiń