X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak tworzyć kulturę w czasach kryzysu?

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2012 06:00
Czy kultura rzeczywiście wymaga kolosalnych nakładów finansowych? Być może zamiast iść do kina, warto wziąć udział w darmowym, ulicznym święcie sztuki? - Staramy się robić wszystko jak najlepiej za jak najmniej – mówi Mateusz Telega ze Stowarzyszenia 16 Wersów. – Ale narzędzia, niezbędne do tworzenia kultury sporo kosztują. Nie da się tego robić za darmo.
Audio
  • Czy istnieje kultura za darmo? - rozmowa z gośćmi
  • Czy można żyć bez kultury? - sonda i materiał Dominika Olędzkiego

Kultura nie będzie protestować pod Sejmem, kultura nie zorganizuje głodówki, a poza tym – za kulturą nikt poważny pewnie się nie wstawi. Dlatego od dłuższego czasu słychać o kolejnych cięciach w budżecie, a przedstawiciele kulturalnego światka narzekają, że pieniędzy jest coraz mniej.

- Pieniądze są narzędziem – tłumaczy Telega. – Niekiedy rzeczywiście wydawane są niezbyt rozsądnie, ale czasem faktycznie jest ich za mało, by wyprodukować spektakl teatralny, czy film na odpowiednim poziomie.

Poza tym, zdaniem gościa Czwórki, to jednak nie pieniądze decydują o jakości kultury a ludzie, którzy ją tworzą. – Proces tworzenia produktu kulturalnego, np. filmu, czy spektaklu jest długi i bardzo kosztochłonny – tłumaczy Telega. – Jeśli więc jakaś instytucja opiera się na dotacjach, a te systematycznie są zmniejszane, rzeczywiście pojawia się problem, który można rozwiązać oszczędzając na przykład na jakości, bądź ilości wydarzeń.

- Wydaje mi się, że problem z zarządzaniem tymi środkami i pomysłami na kulturę w Polsce zaczyna się już w czasie edukacji szkolnej – tłumaczy Janek Kubicki, rzeźbiarz i szef Fundacji Otwarta Pracownia Twórcza. – Ministerstwo wycięło program edukacji kulturalnej w szkołach, więc pewnie 80 proc. dzieciaków nie ma z kulturą styczności. One z pewnością mają duży głód kultury, ale brak im "abecadła", czyli tego, co szkoła powinna w nich zaszczepić na początku.

W UE trwają właśnie prace nad budżetem przeznaczonym na lata 2014-2020. W telewizji pojawiła się kampania "We Are More", czyli ogólnoeuropejska akcja przygotowania przez Culture Action Europe. Narodowe Centrum Kultury jest jej partnerem strategicznym.

Celem kampanii jest uznanie przez polityków i decydentów europejskich ważnej roli kultury i szuki w rozwoju państw oraz zapewnienie wsparcia dla niej w unijnym budżecie.

Mateusz e ze Stowarzyszenia 16 Wersów oraz Janek Kubicki rzeźbiarz i społecznik opowiedzieli, jak znaleźć pieniądze na działania kulturalne oraz o tym, dlaczego bez pieniędzy kultury nie będzie. Posłuchaj całej rozmowy z gośćmi audycji "4 do 4".

(kd)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Hejterzy na cenzurowanym

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2012 14:45
"Wyrzućmy z kraju, zabijmy, zabierzmy im..." - z badań wynika, że co 10 wpis na forach jest agresywny i nienawistny. Czy cenzura w sieci powstrzyma ten proces?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uczelnie w opałach. Nadciąga niż!

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2012 15:53
Skutki zmniejszającej się ilości studentów odczuwają już nie tylko prywatne szkoły, ale też te publiczne. Czy uczelnie zaczną zabiegać o studentów, czy będzie łatwiej dostać się na studia? Zapraszamy do wysłuchania dyskusji w Czwórce.
rozwiń zwiń