Polski wzór w Londynie i tania sztuka w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2012 10:40
Są młodzi, zdolni i czeka na nich świat. Polscy projektanci podbijają Londyn, a w Krakowie pokazują, jak robić sztukę bez pieniędzy.
Audio
  • Jak polski design radzi sobie w Londynie?
  • Ile kosztuje wystawa sztuki w galerii - pyta Beata Kwiatkowska

- Na "trzy, cztery" - tak otwiera się galerię polskiego designu w Londynie - opowiada Agata Hryn, właścicielka galerii "Doopo Doopo" w stolicy Wielkiej Brytanii. I dodaje: - Mamy tylu fantastycznych artystów, którzy z miejsca zachwycili moich klientów, m.in. bogactwem kolorów i niepowtarzalnością swoich projektów.
Jedną z artystek wystawiających tam swoje prace jest Viol Orzechowska z Inżynierii Designu, która na co dzień zajmuje się ogólnie pojętym projektowaniem, ale w Londynie realizuje jedno ze swoich największych marzeń - pokazuje ceramikę.
- Anglicy kochają ceramikę, ale kiedy po raz pierwszy skontaktowałyśmy się z Agatą, nie miałam odpowiednich narzędzi, żeby pracować w tej technice. Dofinansowanie dostałam od matki Unii, dzięki temu kupiłam piec ceramiczny i co tu dużo mówić, poczułam się wniebowzięta.
Oprócz Inżynierii Design'u w galerii można kupić ubrania polskich projektantów, m.in. Goshico oraz elementy wyposażenia wnętrz.
Z Londynu przeniesiemy się do krakowskiego MOCAK-u, gdzie reporterka "Czwórki" Beata Kwiatkowska szukała odpowiedzi na pytanie "ile kosztuje wystawa w galerii sztuki". Okazją jest czwarta z serii wystaw "No Budget Show", na której młodzi artyści pokazują prace stworzone bez jakichkolwiek lub z niewielkim nakładem środków finansowych. - Nie jest to żadna rewolucja - zapewnia Bogusław Deptuła, krytyk i historyk sztuki. - Marcel Duchamp jako pierwszy zaczął używać gotowych przedmiotów, traktując je w kategoriach dzieła sztuki. Pisuar wysłany na wystawę w Ameryce to najsłynniejszy jego gest - dodaje ekspert. 

Co wspólnego ma nazwa "Doopo Doopo" z angielską egzaltacją i ile tak naprawdę kosztuje sztuka współczesna - posłuchaj nagrań, napisz co o tym sądzisz i pamiętaj, że "Stacja Kultura" nadaje codziennie od 11 do 13.

kul

Czytaj także

Wojciech Jagielski: Ventersdorp wciąż jest miastem białych

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2012 11:15
To zupełnie inna Afryka niż ta, którą znamy z telewizji. Wojciech Jagielski napisał "Wypalanie traw" o małym miasteczku w RPA, które nadal broni się przed zniesieniem apartheidu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieznana twarz Polaków: zdybyliśmy najwięcej szczytów

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2012 16:21
Polacy w Himalajach wypracowali swój styl wspinaczki, wejścia zimowe to była ich specjalizacja. O tych wyprawach i wolności, którą dają góry powstał film "Sztuka wolności".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maciej Orłoś i świat widziany oczami dziecka

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2012 13:50
Dzisiejsze dzieciństwo pełne jest różnych gadżetów, zajęć, ciekawostek - jednak od wieków nic się nie zmienia - dzieci uwielbiają psocić. Kuba i Mela, dzieci Macieja Orłosia też bywają nieznośne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Picasso jest zbyt kanciasty, Rafael kojarzy się z czekoladkami"

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2012 14:45
Dzieci często nie interesują się sztuką. Co więc zrobić by nasze pociechy złapały bakcyla i weszły w artystyczny świat - opowiadali Ewa Jałochowska i jej syn Kajtek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inspirująca kuchnia francuska

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2012 07:30
Magda Gessler przyznaje, że kuchnia francuska jest genialna. Niestety nie może tego samego powiedzieć o kuchni Polaków - na naszych talerzach króluje karkówka z grilla.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile z "Obcego" w "Prometeuszu"?

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2012 08:00
O "Obcym" znów zrobiło się głośno, a to za sprawą filmu "Prometeusz", o którym mówi się, że jest prequelem sławnego obrazu s-f. Choć Ci, którzy już go mieli okazję zobaczyć, twierdzą, że "Prometeusz" nie dorasta "Alienowi" do pięt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmierzch ery Depesza?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2012 14:30
Na przełomie lat 80. i 90. triumfowali na listach przebojów. Depeche Mode to nie była tylko muzyka, ale styl bycia. Co z tego zostało dziś - sprawdzamy w 27. rocznicę pierwszego koncertu zespołu na Torwarze.
rozwiń zwiń