Niemoralne spacery. Szlakiem miejskich skandali

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2014 08:00
Kto był prekursorem Tindera i portali randkowych? Gdzie narodził się clubbing i dokąd kilkaset lat temu arystokraci udawali się wieczorami bez towarzystwa swoich żon? Odkrywamy prawdę o Warszawie.
Audio
  • O najbardziej niemoralnych historycznych zakątkach Warszawy opowiada Leszek Kulej (Czwórka/Stacja Kultura)
Warszawa na początku XIX w.
Warszawa na początku XIX w.Foto: źr. wikimedia.commons/fot.autor nieznany

Niewielu zdaje sobie sprawę, ile skandali wydarzyło się na terenie ich miejsca zamieszkania. To tabu postanowił złamać stołeczny przewodnik Łukasz Kulej, który od miesięcy organizuje nietypowe spacery po mieście pod hasłem "Niemoralna Warszawa. Dozwolone od lat 18".

Pałac
Pałac Pod Blachą u podnóża
Zamku Królewskiego w Warszawie
/źr.wikimedia.com/fot.Cookofski

Jego zdaniem dawni mieszkańcy stolicy mieli swoje ulubione miejsca, a świat wolałby dziś wspominać je w innym, niż zgodny z prawdą, kontekście.

Jednym z najbardziej znanych gmachów jest wybudowany w XVII w. Pałac Pod Blachą, którego najsłynniejszym mieszkańcem był książę Józef Poniatowski. - Za jego czasów bydunek ten był największą imprezownią w mieście. Obowiązującym językiem był tu francuski, a miejsce to regularnie odwiedzał m.in. Ludwik XVI - mówił Kulej i zdradził kilka pikantnych szczegółów z życia władców.

 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadziła: Katarzyna Dydo

Data emisji: 19.12.2014
Godzina emisji: 13.00

(kd/kul)

Czytaj także

Nie ma Centralnego bez inżyniera Karwowskiego!

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2012 15:00
Grał w "Czterdziestolatku", "07 zgłoś się" i "Motylem jestem". W 1975 roku został "Misterem Warszawy", a dziś po prostu jest Dworcem Centralnym, najważniejszym węzłem transportu kolejowego w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fotoplastikon - miejsce z duszą

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2014 16:44
W zbiorach warszawskiego fotoplastikonu znajduje się ponad 5000 zdjęć, od tych upamiętniających otwarcie Kanału Sueskiego, aż poprzez Warszawę na przełomie wieków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Izabela Kastylijska - kobieta, która zapoczątkowała globalizację

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 12:00
Izabela Kastylijska to panująca w XV w. hiszpańska królowa, o której mało mówi się w polskich szkołach. Zafascynowana była morzem - jak jej się zdawało - pełnym potworów. To dzięki niej Krzysztof Kolumb wypłynął, by dowiedzieć się, co jest po drugiej stronie oceanu.
rozwiń zwiń