Plan filmowy od kuchni na Chełmskiej 21

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2016 14:16
- To jeden z najbardziej filmowych adresów w Polsce, od trzech lat także kojarzony z działalnością edukacyjną - mówi w Czwórce Monika Soroka, koordynatorka działań edukacyjnych warszawskiej WFDiF.
Audio
  • Zaglądamy na plan filmowy od kuchni na wystawie "Cichociemni. Spotkania filmowe" (Stacja Kultura/Czwórka)
Wystawa jak plan filmowy na Chełmskiej 21. Na zdjęciu: fragment ekspozycji Cichociemni. Spotkania filmowe
Wystawa jak plan filmowy na Chełmskiej 21. Na zdjęciu: fragment ekspozycji "Cichociemni. Spotkania filmowe"Foto: WFDiF/materiały prasowe

Do takich inicjatyw należą organizowane przez Wytwórnię wystawy, na których można oglądać zrekonstruowane plany filmowe różnych produkcji. W ten sposób, odwiedzając specjalnie zaadaptowane hale można dowiedzieć się nie tylko, czym zajmuje się szwenkier, ale także dlaczego imitatorzy dźwięku często pracują bez ubrania.

Trzecią już z kolei tego typu inicjatywą jest otwarta niedawno wystawa "Cichociemni. Spotkania filmowe". Dotyczy ona obrazu Pawła Kędzierskiego "My Cichociemni. Głosy Żyjących", opowiadającego o losach specjalnej jednostki, walczącej w Polsce podczas II wojny światowej. Wystawa, zaprojektowana we współpracy m.in. ze scenografem i kostiumolożką "Cichociemnych", skupia się przede wszystkim na "tkance filmowej", jednak bardzo istotne są także jej wartości historyczne.

Z nagrania "Stacji Kultura" dowiecie się, co zaskakującego znajduje się w jej przestrzeni, jak reaguje na nią publiczność oraz dlaczego po jej zwiedzeniu warto obejrzeć film Kędzierskiego.

***

Tytuł audycji: "Stacja Kultura"

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Monika Soroka (koordynatorka działań edukacyjnych warszawskiej WFDiF)

Data emisji: 21.10.2016

Godzina emisji: 10.19

jsz/kd


      

Czytaj także

Andrzej Wajda. "Odszedł człowiek, artysta pozostał"

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2016 12:30
- Filmy, które zostawił nam Andrzej Wajda, będą fantastyczną lekcją historii, życia i sztuki filmowej dla kolejnych pokoleń Polaków - mówi dziennikarz filmowy i krytyk Artur Cichmiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kina koreańskiego nie da się zaszufladkować"

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2016 12:27
- Jest niezwykle barwne i różnorodne - przekonuje w "Stacji Kultura" Joanna Łapińska z rady programowej Warszawskiego Festiwalu Filmów Koreańskich.
rozwiń zwiń