"Sputnik nad Polską" - festiwal z miłości do kina

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2016 13:12
- Na festiwalu pokazujemy m.in. panoramę nowego kina gatunkowego z Rosji - mówi w Czwórce Elena Tworkowska, koordynatorka programowa 10. "Sputnika nad Polską".
Audio
  • Polecamy 10. Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Rosją" (Stacja Kultura/Czwórka)
Retrospektywa filmów rosyjskiego mistrza Andrieja Tarkowskiego jest jedną z atrakcji 10. Sputnika nad Polską. Na zdjęciu: Andriej Tarkowski
Retrospektywa filmów rosyjskiego mistrza Andrieja Tarkowskiego jest jedną z atrakcji 10. "Sputnika nad Polską". Na zdjęciu: Andriej Tarkowski Foto: Wikimedia Commons/Festival de Cine Africano de Córdoba (https://www.flickr.com/photos/mcatarifa/8033226904/)

- Na początku organizowaliśmy tylko przegląd. Dzisiaj, jubileuszowa edycja "Sputnika" jest wielkim festiwalem, który zmienia nastawienie publiczności do kina rosyjskiego - dodaje. Wydarzenie wystartuje w Warszawie już 3 listopada, a następnie ruszy w tournée po Polsce. Jakie atrakcje znajdziemy w jego programie?

Oprócz klasyków i nowości z Rosji obejrzymy też nowe kino z Jakucji - całkiem inne niż kino rosyjskie, do którego jesteśmy przyzwyczajeni - przekonuje Elena Tworkowska. Organizatorka festiwalu zdradza nam również, które z festiwalowych pozycji są szczególnie godne uwagi. Roksana Pietruczanis zaś, zajmująca się organizacją "sputnikowych" wydarzeń specjalnych, opowiada m.in. o towarzyszących festiwalowi koncertach.

A jakie w programie tegorocznego "Sputnika" znajdują się nowości konkursowe? I czego szczególnego mogą spodziewać się najmłodsi widzowie? Tego dowiecie się z nagrania rozmowy w "Stacji Kultura".

***

Tytuł audycji: "Stacja Kultura"

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Elena Tworkowska i  Roksana Pietruczanis (10. Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską")

Data emisji: 24.10.2016

Godzina emisji: 11.13

jsz/pj

     

Czytaj także

Uczta filmowa. Wykwintne kolacje w historii kina

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2016 17:00
- Wprowadzenie sceny jedzenia w filmie jest mniej związane z samą konsumpcją czy wykwintnym menu, a bardziej z rozwojem akcji i relacji między bohaterami - tłumaczy krytyk filmowy Michał Burszta i opowiada o najsłynniejszych ucztach w historii kina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kina koreańskiego nie da się zaszufladkować"

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2016 12:27
- Jest niezwykle barwne i różnorodne - przekonuje w "Stacji Kultura" Joanna Łapińska z rady programowej Warszawskiego Festiwalu Filmów Koreańskich.
rozwiń zwiń