"Moda i miłość w filmie" - wyjątkowa wystawa Agnieszki Mazur

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2017 13:44
"Moda i miłość w filmie" to tytuł wystawy ilustracji Agnieszki Mazur w "Do widzenia do jutra" na Saskiej Kępie w Warszawie. - Pomysł był taki, by była to wystawa po prostu grafiki, ale jedną z inspiracji był film "Do widzenia do jutra", nasycony symboliką, pełen mody. Filmy kształtują naszą wyobraźnię - mówiła artystka w Czwórce.
Audio
  • Agnieszka mazur o wystawie "Miłość i moda w filmie", ale także historii kostiumologii i łączeniu tej pasji z pracą grafika (Stacja Kultura/Czwórka)
Agnieszka Mazur w studiu Czwórki
Agnieszka Mazur w studiu CzwórkiFoto: Karina Terzoni/Czwórka

Agnieszka Mazur Wciąż szukam swojego stylu, całe życie się uczę, próbuję różnych technik - od tuszu po ołówek - ale też formatów, choć większość rysunków modowych robię w wielkości A4

Ilustracje inspirowane m.in. filmami "Do widzenia do jutra", "Powiększenie", "Okno na podwórze", czy "Wielki Gatsby" łączą elementy rysunku, malarstwa, ale także grafiki, która obok kostiumografii jest drugą pasją Agnieszki Mazur.

Artystka obie te pasje łączy od wielu lat wykonując kostiumy do filmów i muzeów oraz ucząc w szkołach artystycznych. Pracowała także m.in. przy przygotowaniu strojów do jednego z Orszaków Trzech Króli, które przeszły ulicami miast. - Hafciarki, pani krawcowa - wszyscy pracowali ok 300 godzin m.in. na maszynie do szycia z XIX w., by wykonać trzy stroje dla tych trzech osób - mówiła w rozmowie z Kasią Dydo.

W Czwórce opowiadała o tamtej pracy, ale mówiła także o tym, jak pracował Jan Matejko i co znajdowało się w jego "skarbczyku". Wspominała o wizerunkach władców na banknotach - skąd się wziął ich ubiór? Opowiadała o swojej fascynacji filmami kostiumowymi i o łączeniu zajęć kostiumografa i grafika.

Agnieszka Mazur Pierwszym kostiumografem był… Jan Matejko. Jest dziś niedoceniany, a był znakomitym badaczem - autorem m.in. pierwszych tablic kostiumograficznych przedstawiających ubiory w Polsce od czasów wczesnego średniowiecza do końca XVIII w.

***

Tytuł audycji: "Stacja Kultura"

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Agnieszka Mazur (kostiumograf, grafik)

Data emisji: 6.01.2016

Godzina emisji: 11.10

kd/jsz

Czytaj także

Muzealne mody, czyli co Lagerfeld robi w Toruniu?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2016 12:50
- Chcieliśmy połączyć w wizualnym dialogu ubrania zaprojektowane m.in. przez Diora, Lagerfelda czy Balenciagę ze sztuką z kolekcji CSW Toruń - opowiada o wystawie "Kropka w kropkę. Muzealne mody" kurator, Piotr Szaradowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzika przyroda na zdjęciach? "Przyciąga dziki tłum"

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2017 12:50
Bielska BWA jako pierwsza w Polsce pokazuje zdjęcia nagrodzone w prestiżowym konkursie "Fotografia Dzikiej Przyrody 2016" przez Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. - To najważniejsze wyróżnienie w tej branży - przekonuje Agata Smalcerz, dyrektor galerii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzikie lata 80. Tomasz Stańko w chwilach zapomnienia

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2017 11:50
- Gdyby nie mój wiek kazałbym się powiesić za nogi nad nim grającym na trąbce i z tej perspektywy zrobiłbym mu jeszcze jeden portret - opowiada Krzysztof Gierałtowski, jeden z autorów zdjęć prezentowanych na wystawie poświęconej słynnemu jazzmanowi - Tomaszowi Stańko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Po prostu przyjaźń" czy "Assasin’s Creed?" - na co do kina?

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2017 15:06
"Po prostu przyjaźń", "Honorowy Obywatel" i "Assasin’s Creed" - jak co tydzień na filmowe premiery zapraszał w Czwórce krytyk Łukasz Muszyński.
rozwiń zwiń