Einstein czy Marić. Kto stoi za teorią względności?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2017 13:39
Wydana niedawno książka Marie Benedict "Pani Einstein" jest beletryzowaną historią Milevy Marić, rzucającą nowe światło na to, jaką rolę w odkryciu teorii względności miała pierwsza żona słynnego naukowca.
Audio
  • "Pani Einstein". Kto tak naprawdę był autorem teorii względności? (Stacja Kultura/Czwórka)
Mileva Marić i Albert Einstein
Mileva Marić i Albert EinsteinFoto: Autor nieznany [domena publiczna], Wikimedia Commons

W "Stacji Kultura" zapytaliśmy o to Aleksandrę Stanisławską z portalu "Crazynauka.pl". Dlaczego tak mało o Milevie Marić wiemy? - Pierwsza żona Einsteina pochodziła z Serbii. Była niezwykle zdolną fizyczką i matematyczką, a Einsteina poznała podczas studiów w Zurychu. Jej kariera szybko się skończyła, gdy zaszła w ciążę... - wyjaśniała zaproszona przez Czwórkę specjalistka.

Aleksandra Stanisławska Od pierwszych dni to ojciec Milevy Marić wierzył, że córka może osiągnąć sukces intelektualny. Była kulawa, a to w Serbii dyskwalifikowało małżeństwo

W tamtych czasach, na początku XX wieku kobieta naukowiec nie była dobrze widziana. Czy to właśnie dlatego nazwisko Milevy Marić zostało usunięte z dokumentów o teorii względności, skoro z jej korespondencji z mężem wynika, że aktywnie uczestniczyła w jej tworzeniu? - Była kobietą, miała poświęcić się rodzinie i nie utrzymała tytułu naukowego - tłumaczyła Aleksandra Stanisławska. - Po otrzymaniu Nobla jednak, Albert Einstein zdecydował się oddać byłej żonie całą wartość pieniężną nagrody... - zdradzała.

Co zrobiła Mileva z tymi pieniędzmi, jaka była druga - nie całkiem miła twarz - Alberta Einsteina, jaki haniebny kontrakt zaproponował Milevie i co fizyczce powiedziała Maria Curie-Skłodowska - między innymi o tym też rozmawialiśmy w audycji.

Aleksandra Stanisławska Einstein był mocno narcystyczny. Studiując jego biografię zauważamy, że nie był to sympatyczny pan

***

Tytuł audycji: "Stacja Kultura"

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Aleksandra Stanisławska (Crazynauka.pl)

Data emisji: 16.01.2017

Godzina emisji: 11.13

jsz/kul

   

   

Czytaj także

"Istota zła" - w tej książce wieje chłodem

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2017 13:52
Luca D’Andrea, na co dzień nauczyciel w gimnazjum, podbił w 2016 roku światowe rynki księgarskie swoim thrillerem "Istota zła". - To był hit targów książki w Londynie, choć jej autor jest debiutantem - opowiadała Kinga Michalska, miłośniczka literatury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michalina Wisłocka na srebrnym ekranie

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2017 12:42
"Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej" to najnowszy film w reżyserii Marysi Sadowskiej, który na ekrany kin wchodzi już 27 stycznia. W rolę rewolucyjnej ginekolożki wcieliła się Magdalena Boczarska.
rozwiń zwiń