"Karmin" Agnieszki Meyer. Opowieść zbudowana z wielu warstw

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2017 11:30
- W mojej książce najbardziej widoczna jest historia miłości, w którą zamieszane są cztery osoby. Piszę też o najbardziej znanym w świecie zachodnim ilustrowanym manuskrypcie, czyli Księdze z Kells, a także o przyrodzie i podróżach - opowiada debiutująca na rynku wydawniczym pisarka Agnieszka Meyer.  
Audio
  • Agnieszka Meyer o wielowarstwowości w swojej debiutanckiej powieści (Stacja Kultura/Czwórka)
O czym opowiada Karmin Agnieszki Meyer? (zdjęcie ilustracyjne)
O czym opowiada "Karmin" Agnieszki Meyer? (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Annette Shaff/Shutterstock.com

Agnieszka Meyer Wierzę, że przeszłość cały czas gdzieś żyje. Pokazują to nawet wybory, których w życiu dokonujemy

Bohaterowie jej książki "Karmin" zajmują się konserwacją rzeczy przemijających i przemierzają świat w poszukiwaniu szczęścia i swojego miejsca. - Ta podróż to był taki efekt uboczny. Pisząc tę powieść myślałam przede wszystkim o tym, jak to, co nas otacza ginie bezpowrotnie - zdradza Agnieszka Meyer, której młodzieńczym marzeniem było zajmowanie się konserwacją papieru. - To czuć w mojej książce - przekonuje autorka.

Agnieszkę Meyer ukształtowała przede wszystkim literatura faktu, a przygodę z pisaniem rozpoczęła na kursie, na który uciekła z domu od czwórki dzieci. - Tam pisaliśmy prace domowe, a niektóre z nich stanowiły fragmenty mojej przyszłej powieści - wspomina pisarka. 

Sprawdź też
dziewczynka książka pluszaki 1200x660.jpg
Książki dla dzieci. Determinują wybory najmłodszych

Akcja "Karmin" toczy się w wielu miejscach, a jak mówi Sylwia Chutnik: "artefakty związane z historią poligrafii są tu równie ważne, co wątek miłości bohaterów". Ile w powieści Agnieszki Meyer jest z "Imienia Róży", a ile z "Trędowatej" i "Przeminęło z wiatrem" oraz czy autorka myśli już o napisaniu kolejnej książki - także o to pyta ją w Czwórce Kasia Dydo.   

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Agnieszka Meyer (powieściopisarka)

Data emisji: 5.04.2017

Godzina emisji: 10.07

jsz/kul

Czytaj także

Debiuty literackie. Szukamy najlepszej powieści

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2017 13:30
- Myślę, że literatura, szczególnie ta popularna, bardzo się rozwinęła. Każdy chce pisać i odnieść sukces. Obecnie o wiele trudniej jest debiutować niż wtedy, kiedy ja zaczynałam w 2010 roku - mówi w Czwórce Agnieszka Lingas-Łoniewska, pisarka oraz członkini kapituły konkursu Literacki Debiut Roku, który odbywa się już po raz szósty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Efekt ekranu". Teksty o nowej kulturze cyfrowej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 10:50
- "Efekt ekranu" zbiera teksty wydawane od 8 lat na łamach Dwutygodnika.com. Są tu też teksty nowe. To opowieść o "internetach" ostatniej dekady - jej podsumowanie - mówi Zofia Król, redaktor naczelna Dwutygodnika.com.  
rozwiń zwiń