X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ryszard Ćwirlej: pisanie jest dla mnie zabawą

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2017 13:45
- Mam nadzieję, że równie dobrze bawią się moi czytelnicy - mówi w Czwórce dziennikarz, wykładowca akademicki, pisarz i twórca nowego gatunku literackiego: kryminału neomilicyjnego.
Audio
  • Ryszard Ćwirlej o pisaniu kryminałów i nowej książce "Milczenie jest srebrem" (Stacja Kultura/Czwórka)
Ryszard Ćwirlej w Czwórce
Ryszard Ćwirlej w CzwórceFoto: Czwórka

Ryszard Ćwirlej Mój sposób opisywania PRL-u jest krotochwilny, prześmiewczy i z dystansem. Przyglądam się zwykłym ludziom, którzy musieli sobie wtedy radzić

- Miałem to szczęście, że udało mi się hobby przekuć w zawód - przekonuje Ryszard Ćwirlej, który kryminały osadzone w czasach PRL-u zaczął pisać ponad dziesięć lat temu. - Gdyby nie fakt, że pracowałem w TVP, gdyby nie dziennikarstwo, to nie byłoby ze mnie pisarza. Nie potrafiłbym wyrobić w sobie samodyscypliny, żeby pisać w każdych warunkach - wspomina pisarz, który ma na swoim koncie już jedenaście książek. - Obecnie pracuję nad dwunastą - zdradza Ryszard Ćwirlej.

W "Stacji Kultura" autor opowiada o wydanym właśnie kryminale "Milczenie jest srebrem", a także o języku, którego używają bohaterowie jego książek. - W dawnych kryminałach z lat 70. i 80. często zdarza się, że przestępca mówi tak jak profesor literatury. To jest zupełnie niewiarygodne. Od samego początku wiedziałem, że moi bohaterowie muszą posługiwać się językiem adekwatnym do grupy społecznej, z której się wywodzą - tłumaczy Ryszard Ćwirlej.

Ryszard Ćwirlej Twórca książek musi umieć słuchać ludzi i przystosowywać ich język do literatury

A z jakim konkretnym wydarzeniem związana jest książka "Milczenie jest srebrem"? Dlaczego Ryszard Ćwirlej dość późno zaczął pisać książki? Oraz jak media społecznościowe pomagają mu w zdobywaniu informacji dotyczących realiów życia w Polsce lat 80.? Tego wszystkiego dowiecie się, słuchając nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Ryszard Ćwirlej (dziennikarz, wykładowca akademicki, pisarz)

Data emisji: 29.06.2017

Godzina emisji: 10.15

jsz/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Książki pisane przez kobiety. To nie "babskie czytadła"

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2017 13:00
- Często tak zwaną literaturę kobiecą wrzuca się do jednego worka z książkami dla kucharek. A dzisiaj to, co piszą kobiety jest bardzo różnorodne - mówiła w Czwórce Małgorzata Warda, autorka, która wydaje powieści m.in. w ramach klubu "Kobiety to czytają".      
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zośka Papużanka: całe życie piszę piórem

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2017 13:17
- Nie umiem pisać niczym innym. Długopisem mogę się ewentualnie podpisać, bo przechodzą mi przez niego maksymalnie cztery słowa. Na komputerze natomiast moje książki jedynie przepisuję - mówi w Czwórce pisarka i nauczycielka języka polskiego Zośka Papużanka, z którą Kasia Dydo rozmawia o książce "Świat dla Ciebie zrobiłem". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

#Sława. "To rodzaj narkotyku, który wciąga"

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2017 14:00
- Udawanie, że celebryci i popkultura nie istnieją jest głupotą. To trzeba zaakceptować. Oni na nas wpływają. W czasach, gdy upadają autorytety okazuje się, że ostatnią nadzieją bywa celebryta - przekonuje w rozmowie z Michałem Piwowarkiem dziennikarka i felietonistka Karolina Korwin Piotrowska, której nowa książka "#Sława" pojawia się właśnie na półkach naszych księgarń.  
rozwiń zwiń