#Sława. "To rodzaj narkotyku, który wciąga"

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2017 14:00
- Udawanie, że celebryci i popkultura nie istnieją jest głupotą. To trzeba zaakceptować. Oni na nas wpływają. W czasach, gdy upadają autorytety okazuje się, że ostatnią nadzieją bywa celebryta - przekonuje w rozmowie z Michałem Piwowarkiem dziennikarka i felietonistka Karolina Korwin Piotrowska, której nowa książka "#Sława" pojawia się właśnie na półkach naszych księgarń.  
Audio
  • Karolina Korwin Piotrowska prześwietla świat show-biznesu w książce "#Sława" (Stacja Kultura/Czwórka)
Karolina Korwin Piotrowska w Czwórce
Karolina Korwin Piotrowska w Czwórce Foto: Czwórka
#Sława okładka.jpg

- "#Sława" jest moim subiektywnym wyborem osób przełomowych dla pewnych zjawisk, tych, które wytyczyły nowe tory - mówi Karolina Korwin Piotrowska. - Piszę po to, żeby moich czytelników zainteresować pewnymi zjawiskami. Nie aspiruję do bycia naukowcem, a po prostu chcę ludziom pokazać inny kontekst rzeczy - dodaje.  

Nowa książka Karoliny Korwin Piotrowskiej to szczera, oparta na faktach i ponad dwudziestoletnim doświadczeniu autorki klasyfikacja medialnych bohaterów, swoiste podsumowanie zysków i strat. To także zjawisko sławy pokazane w kontekście historycznym. - Kiedyś rzeczywistość była analogowa, a jednak skandale i ustawki były te same - wymyślano plotki na własny temat lub padano ofiarą różnych rzeczy - tłumaczy zaproszona autorka. - Mogłabym tę książkę zacząć od starożytności, jednak za punkt wyjścia obrałam początek fotografii, czyli ten magiczny moment, w którym człowiek dostaje swój zdemokratyzowany wizerunek - zaznacza Karolina Korwin Piotrowska. 

W Czwórce dziennikarka opowiada też, dlaczego angielska królowa Wiktoria była według niej celebrytką idealną, jak internet zdezawuował sławę, a także, czym w jej kategoryzacji polskiego show-biznesu "ikony" różnią się od "gwiazd", jakie są jego "nowe nadzieje", kogo umieszcza w celebryckiej "poczekalni" oraz dlaczego show-biznes nie istniałby bez celebryckiego "planktonu".

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Karolina Korwin Piotrowska (dziennikarka, felietonistka, autorka książki "#Sława")

Data emisji: 23.05.2017

Godzina emisji: 10.18

jsz/kd

Czytaj także

Pułapka nowoczesności. Dokąd zmierza dziennikarstwo?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2017 13:15
- Dzisiaj chodzi przede wszystkim o to, żeby dobrze "jadło", żeby było szybko - mówił gość "Stacji Kultura" Michał Olszewski, pisarz i publicysta. Jakie przesłanie niesie jego nowa powieść "#Upał"?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Książki pisane przez kobiety. To nie "babskie czytadła"

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2017 13:00
- Często tak zwaną literaturę kobiecą wrzuca się do jednego worka z książkami dla kucharek. A dzisiaj to, co piszą kobiety jest bardzo różnorodne - mówiła w Czwórce Małgorzata Warda, autorka, która wydaje powieści m.in. w ramach klubu "Kobiety to czytają".      
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zośka Papużanka: całe życie piszę piórem

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2017 13:17
- Nie umiem pisać niczym innym. Długopisem mogę się ewentualnie podpisać, bo przechodzą mi przez niego maksymalnie cztery słowa. Na komputerze natomiast moje książki jedynie przepisuję - mówi w Czwórce pisarka i nauczycielka języka polskiego Zośka Papużanka, z którą Kasia Dydo rozmawia o książce "Świat dla Ciebie zrobiłem". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat celebrytów. Kto tym razem zasłużył na hype?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2017 11:20
W drugiej odsłonie Czwórkowego cyklu tworzonego we współpracy z "Vogule Poland" Kamil Jasieński i Patryk Chilewicz zajrzeli do świata muzyki. Nie była to jednak Eurowizja, którą przyćmiły inne wydarzenia z naszego podwórka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agnieszka Rylik: boks to bardzo ludzki sport

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2017 13:00
- Nie każdy mężczyzna i nie każda kobieta się do tego nadaje. Tu trzeba mieć odpowiednie umiejętności, odpowiednią konstrukcję psychiczną, no i absolutną pewność siebie - mówi Agnieszka Rylik, z którą Aleksandra Jasińska i Karina Terzoni rozmawiają o jej książce "Nokaut. Historia bokserki".
rozwiń zwiń