"Ulice 44". Poznawaj historię dzięki... aplikacji

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2016 15:21
Żeby poznać historię Powstania Warszawskiego z 1944 roku, wystarczy smartfon i aplikacja mobilna. O tym jak działają "Ulice 44" mówili w Czwórce jej twórcy - Anna Kochanowska i Łukasz Wojtach.
Audio
  • "Ulice 44" - jak działa wyjątkowa aplikacja o Powstaniu Warszawskim ? (Dajesz radę/Czwórka)
Jak działa aplikacja Ulice 44 - o tym w Dajesz radę
Jak działa aplikacja "Ulice 44" - o tym w "Dajesz radę"Foto: Pixabay.com/Public Domain

Aplikacja "Ulice 44" powstała dzięki zespołowi programistów i historyków z Ravine Team oraz Fundacji Źródła Pamięci działającej na rzecz ochrony i utrwalania polskiego dziedzictwa kulturowego. Prowadzi użytkowników przez historyczne mapy Warszawy, dzień po dniu pokazując przebieg Powstania Warszawskiego. - Wykorzystaliśmy topograficzne mapy miasta z lat 30., edytowane potem w 1944 roku. Można domniemywać, że na podstawie tych map powstańcy przygotowywali się do toczenia walk - mówiła Anna Kochanowska, a Łukasz Wojtach opowiadał m.in. o technicznych aspektach tworzenia aplikacji. - Ówczesne arkusze miały małe nieścisłości, musieliśmy więc je "rozciągać". Zadanie nie było proste, bo przez ostatnie dziesięciolecia Warszawa się zmieniła, a te ulice, które pozostały, są poprzesuwane o kilka metrów - mówił gość Czwórki.

W programie rozmawialiśmy także m.in. o tym, skąd twórcy aplikacji brali materiały, które w niej wykorzystano, ale także jak dokładnie ona działa i do kogo jest skierowana.

***

Tytuł audycji: "Dajesz radę"

Prowadzi: Aleksandra Jasińska

Gość: Anna Kochanowska (Fundacja Żródła Pamięci), Łukasz Wojtach (Ravine Team)

Data emisji: 1.08.2016

Godzina emisji: 14.10

kd/ab


Czytaj także

Powstanie Warszawskie w popkulturze. "Historia zaczyna trafiać do młodych"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2015 12:47
Powstańczy zryw z 1944 roku coraz bardziej funkcjonuje w kulturze masowej. - To zabiegi uproszczone, komercyjne, ale dzięki nim chyba każdy dziś wie, że to wydarzenie miało miejsce - mówi historyk Tomasz Leszkowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziejsi 20-latkowie. Czy walczyliby w powstaniu?

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2015 16:50
Harcerze z ZHR nakręcili film, w którym powstańcy mówili, co chcieliby zrobić, gdyby dzisiaj mieli po 20 lat. Czy młodzi ludzie sami poszliby w ślady powstańców?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Smartfonoholizm - sprawdź, czy ci grozi!

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2015 14:00
Przeciętny użytkownik smartfona odblokowuje go średnio 110 razy na dobę, a rekordziści robią to 900 razy. Zjawisko to szczególnie silnie występuje w Stanach Zjednoczonych.
rozwiń zwiń