Portret współczesności w nowojorskim metrze

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2017 16:54
- Metro w Nowym Jorku to jedyne miejsce, gdzie ludzie nie biegną. Tu możemy wpatrywać się w twarze, które nas interesują. Dzięki temu, że miałem kamerę, nie musiałem się jedynie domyślać, co one czują. Mogłem też o to zapytać - mówił w rozmowie z Kasią Dydo Piotr Stasik, reżyser filmu "21 x Nowy Jork".   
Audio
  • Piotr Stasik o kondycji współczesnego społeczeństwa w nakręconym przez niego dokumencie "21 x Nowy Jork" (Stacja Kultura/Czwórka)
Nowy Jork i tamtejsze metro to prawdopodobnie jedna z najbardziej zgranych przez filmowców miejskich scenografii (zdjęcie ilustracyjne)
Nowy Jork i tamtejsze metro to prawdopodobnie jedna z najbardziej "zgranych" przez filmowców miejskich scenografii (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Linda Moon/Shutterstock.com

Piotr Stasik W kinie zostawiam dużo dla widza. Naprowadzam go na trop, o czym ma myśleć

- W Nowym Jorku ludzie są dość otwarci. Tam wszyscy czują się jak na planie filmowym. To chyba dlatego, że znamy to miasto z filmów, czujemy, że to taka ogromna scenografia - wyjaśniał Piotr Stasik. Poetycki dokument "21 x Nowy Jork" opowiada o kondycji współczesnego człowieka żyjącego w zachodnim społeczeństwie XXI wieku. Jego bohaterowie to 21 osób spotkanych przez reżysera w nowojorskim metrze. - Przy kręceniu filmu obrałem metodę, dzięki której wciągałem ludzi w pewien rodzaj intymnych zwierzeń. Ich zmontowane słowa tworzą jedną wypowiedź bliższą poezji - wyjaśniał reżyser.

"21 x Nowy Jork" to esej o o tęsknocie za emocjami, o potrzebie komunikacji i poszukiwaniu sensu istnienia w świecie zdominowanym przez nowe technologie. - Pętla aplikacji coraz bardziej się zaciska. Nie jestem ich totalnym krytykiem, ale wiem, jak to wciąga. Nie wiadomo, jak na dłuższą metę to wpłynie na nasze relacje z najbliższymi - zaznaczył Piotr Stasik. 

Piotr Stasik W jakimś sensie zawsze jesteśmy samotni. Nie jest tak, że we wszystkim, co robimy, może uczestniczyć ktoś obok

Słuchając nagrania całej audycji, dowiecie się też, jak od strony technicznej powstawał niezwykły dokument Piotra Stasika, czy reżyser wchodził w głębsze relacje z jego bohaterami oraz nad jakimi projektami twórca obecnie pracuje. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Piotr Stasik (reżyser)

Data emisji: 2.08.2017

Godzina emisji: 10.08

jsz/mg

Czytaj także

"Punkt krytyczny..." - filmowcy o ochronie klimatu

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2017 13:00
- Już od XIX wieku wiemy, że jeśli zwiększymy emisję gazów cieplarnianych to temperatura rośnie. To jest ugruntowana wiedza naukowa - tłumaczył w "Stacji Kultura" Marcin Popkiewicz, ekspert ds. zmian klimatu i jeden z twórców pierwszego polskiego filmu dokumentalnego o zmianach klimatycznych "Punkt Krytyczny. Energia odNowa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Long Way". Irracjonalna podróż na kraniec świata

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:19
Autorka tego niezwykłego dokumentu Weronika Mliczewska zarejestrowała swoją podróż do Indii, by odnaleźć kobietę, którą spotkała 6 lat wcześniej w Izraelu, nad rzeką Jordan. Jedyne, co przy sobie miała, to jej zdjęcie oraz różaniec, który od niej otrzymała. - Czasami po prostu czujemy, że musimy za czymś podążyć. Ja to nazywam zaufaniem do siebie - mówi Weronika Mliczewska.     
rozwiń zwiń