"Słodowy remixed". Wariacje na temat "DIY"

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 17:24
"Słodowy remixed" to projekt Instytutu Adama Mickiewicza, którego celem jest krytyczne przybliżenie dziedzictwa Adama Słodowego, legendarnego polskiego wynalazcy, prezentera telewizyjnego i popularyzatora idei "zrób to sam".  
Audio
  • Adam Słodowy - prekursor idei "do it yourself" w PRL-u (Stacja Kultura/Czwórka)
Adam Słodowy w trakcie programu telewizyjnego Zrób to sam
Adam Słodowy w trakcie programu telewizyjnego "Zrób to sam" Foto: PAP/Jan Morek

Jan Simon Adam Słodowy dosięgnął egzystencjalnego wymiaru filozofii "zrób to sam". Doszedł do granicy tego, co człowiek jest w stanie sam zrobić

- Adam Słodowy w latach 70. i 80. ubiegłego stulecia prowadził w telewizji program, w którym upowszechniał filozofię "zrób to sam" - mówi artysta Jan Simon. - W czasach PRL-u, gdy wokół wszystkiego brakowało, jego wynalazki pomagały ludziom przetrwać - podkreśla rozmówca Damiana Sikorskiego. 

W ramach konkursu "Słodowy Remixed" zwycięskie pomysły na reinterpretację dorobku Adama Słodowego zostaną zaprezentowane podczas festiwalu Copenhagen Maker 2017, który odbędzie się w stolicy Danii w dniach od 7 do 10 września. - Chodzi o uwspółcześnienie i autorskie przetworzenie dziedzictwa Adama Słodowego. Dziś nie pamiętamy, od kogo idea "zrób to sam" się zaczęła, że mamy taką postać jak Adam Słodowy - mówi Anna Szylar z Instytutu Adama Mickiewicza.

Jakie projekty związane z Adamem Słodowym zostaną na Copenhagen Maker pokazane oraz dlaczego idea "DIY" i kreatywność są dziś pewnego rodzaju przymusem - tego dowiecie się, słuchając nagrania całego materiału reporterskiego ze "Stacji Kultura" przygotowanego przez Damiana Sikorskiego.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Data emisji: 8.08.2017

Godzina emisji: 10.39

jsz/jp 

Czytaj także

Kształty PRL-u? "Magiczne obiekty pożądania"

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2017 14:00
- Ludzie, którzy zajmowali się wówczas dizajnem, robili świetne rzeczy, bo prawie w ogóle nie myśleli o pieniądzach. Byli bardzo ideowi i zależało im, żeby projektować wygodnie pięknie i dla ludzi - przekonuje Wojciech Grabowski, autor książki "Dizajn naszych czasów".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szczęśliwy jak Duńczyk. Jaki jest skandynawski patent na szczęście?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2017 10:20
Dania to kraj, który uchodzi za jeden z najszczęśliwszych na świecie, mimo, że średnia temperatura w lecie nie przekracza tam 17 stopni. - Duńczycy umieją cieszyć się z bycia razem, biesiadowania, wspólnego spędzania czasu - opowiadał Kristof Zorde, Duńczyk, mieszkający w Polsce.
rozwiń zwiń