Patrycja Volny o Kaczmarskim: tata ciągle łaził z notesem

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2017 14:45
W Czwórce aktorka i piosenkarka opowiada o wierszach Jacka Kaczmarskiego wydanych z okazji 60. rocznicy urodzin, pieśniarza i barda. Mówi też o swojej relacji z ojcem. - To był człowiek nieco zagubiony. Teraz po latach dostrzegam jego złożoność - podkreśla Patrycja Volny. 
Audio
  • Patrycja Volny o twórczości Jacka Kaczmarskiego (Stacja Kultura/Czwórka)
Listopad 1999 roku. Jacek Kaczmarski podczas prezentacji swojej książki O aniołach innym razem
Listopad 1999 roku. Jacek Kaczmarski podczas prezentacji swojej książki "O aniołach innym razem" Foto: PAP/Jacek Turczyk

Patrycja Volny Kiedy ojciec dawał koncerty w domu, irytowało go, gdy inni śpiewali razem z nim

- Pamiętam, że jak ojciec bywał w domu to siedział na kanapie, miał włączone radio i telewizor, otwarte cztery lub pięć książek na raz i ciągle coś notował - wspomina Patrycja Volny. - Czasem, gdy jechaliśmy samochodem, prosił mnie, żebym zanotowała za niego jakieś zdanie lub słowo. On w zasadzie pisał bez przerwy - dodaje rozmówczyni Kasi Dydo. 

Gdy była malutka, Patrycja Volny stykała się z twórczością Jacka Kaczmarskiego głównie w domu, podczas "nocnych Polaków rozmów". Na poważnie postanowiła zgłębić poezję ojca dopiero po ukończeniu 18 lat. - Miałam taką romantyczną wizję, że odkryję tatę przez piosenki - wyznaje artystka. - W jakimś stopniu tak było, ale czułam też presję ze strony środowiska. Chciano, żebym jego piosenki wykonywała - zaznacza Patrycja Volny.

Sprawdź też:
Wyspiański1200.jpg
Stanisław Wyspiański. "Nic nie wskazywało na jego talenty"

Słuchając nagrania całej rozmowy, dowiecie się też, jak powstawała nowa antologia poezji Jacka Kaczmarskiego "Między nami. Wiersze zebrane", czy pieśniarz i poeta był człowiekiem dowcipnym oraz jaki sposób patrzenia na świat Patrycja Volny odziedziczyła po rodzicach.

Patrycja Volny w studiu Czwórki/fot. Czwórka Patrycja Volny w studiu Czwórki/fot. Czwórka
***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Patrycja Volny (aktorka, piosenkarka)

Data emisji: 20.09.2017

Godzina emisji: 10.08

jsz/mz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rocznica śmierci Jacka Kaczmarskiego. "Jego pieśni wciąż są aktualne"

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2014 13:20
10 kwietnia mija 10. rocznica śmierci Jacka Kaczmarskiego. Legendarnego barda "Solidarności" wspominał jego przyjaciel, redaktor naczelny portalu PolskieRadio.pl Andrzej Mietkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Solidarność - co zostało z tej idei po 35 latach?

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2015 16:00
Dokładnie 35 lat temu przez Polskę przetoczyła się fala protestów, które doprowadziły do powstania Solidarności. Czy młodzi pamiętają o Sierpniu '80?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Olimpiada Solidarności". Ile wiemy o współczesnej historii Polski?

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2015 14:47
"Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii” to nie zwykły konkurs historyczny, a sprawdzian wymagający kreatywności i krytycznego myślenia.
rozwiń zwiń