Polskie Radio
Section05
apteka

Decyzja prezydenta ws. przepisów Prawa Farmaceutycznego. Będzie wniosek do TK

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych oraz niektórych innych ustaw. Zawarte w niej przepisy Prawa Farmaceutycznego zostaną skierowane do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej - poinformowała prezydencka minister Małgorzata Paprocka.
Zobacz więcej na temat:  apteka Andrzej Duda zdrowie POLSKA społeczeństwo Trybunał Konstytucyjny sądownictwo

"Ludzie oczekują możliwości zakupienia leków". W estońskich aptekach honorowane będą polskie e-recepty

Estońskie Centrum Systemów Informacji o Zdrowiu i Opiece Społecznej (TEHIK) poinformowało, że "wydane w Polsce e-recepty będą od poniedziałku honorowane w aptekach na obszarze całej Estonii". - Polska dołączyła tym samym do Finlandii, Portugalii i Chorwacji, ponieważ w tych czterech państwach możliwe będzie również wykorzystanie e-recepty wydanej w Estonii - wskazano.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie służba zdrowia leki apteka Estonia POLSKA ŚWIAT

"Ceny rosną szybciej niż kurs dolara". Kłopoty z lekami w Ameryce Łacińskiej

W wielu krajach Ameryki Łacińskiej ceny najpotrzebniejszych leków "rosną szybciej, niż kurs dolara, a na przykład w Meksyku ceny leków stosowanych w chorobach nowotworów podskoczyły o ponad 54 procent, co jeszcze bardziej zaostrza kryzys, jaki przeżywa region po pandemii koronawirusa" - pisze w sobotniej depeszy z regionu hiszpańska agencja EFE.
Zobacz więcej na temat:  inflacja Argentyna leki apteka pieniądze ŚWIAT Ameryka

Resort zdrowia: rozporządzenie dot. testów na COVID-19 w aptekach skierowane do opublikowania

Resort zdrowia skierował do publikacji projekt rozporządzenia w sprawie wykazu badań diagnostycznych, które mogą być wykonywane przez farmaceutę. Regulacja umożliwi m.in. testowanie w kierunku SARS-CoV-2 w aptekach. MZ wyjaśniło, że potrzeba wydania rozporządzenia podyktowana jest m.in. pojawieniem się omikronu, który wykazuje duży potencjał zakaźny.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo zdrowie apteka COVID-19 koronawirus

"Trzecia dawka powoduje, że zakażenie przechodzimy łagodnie". Wiceszef MZ o szczepieniach

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podkreślił, że "nikt nie mówił, że nie będziemy się zakażać, nawet gdy przyjmiemy trzecią dawkę szczepionki, ale trzecia dawka w przypadku omikronu powoduje, że przechodzimy je łagodnie, w 90 proc. zabezpiecza nas przed hospitalizacją, prawie w 100 proc. przed śmiercią".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA koronawirus Koronawirus w Polsce COVID-19 sars-cov-2 zdrowie społeczeństwo pandemia epidemia kwarantanna Waldemar Kraska apteka Ministerstwo Zdrowia szczepienia szczepionka

"Kolejne decyzje są uzależnione od sytuacji epidemiologicznej". Wiceszef MZ o kwarantannie

Od 24 stycznia kwarantanna zostanie skrócona do 7 dni. Jak powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska "są głosy ekspertów, którzy mówią, żeby zupełnie znieść kwarantannę. Na tę chwilę zdecydowaliśmy się ją skrócić. Kolejne decyzje będą uzależnione od sytuacji epidemiologicznej w kraju". Zaznaczył przy tym, że żadnej decyzji nie można tu wykluczyć.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA koronawirus Koronawirus w Polsce COVID-19 sars-cov-2 zdrowie społeczeństwo pandemia epidemia kwarantanna Waldemar Kraska apteka Ministerstwo Zdrowia