"Dobry wzór" - najlepszy polski design na jednej wystawie

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2017 08:00
- Każdemu człowiekowi należy się piękno i funkcjonalność. Rzeczy, którymi się otaczamy mają być niedrogie, dobrze zaprojektowane i rozwiązywać problemy dnia codziennego - mówiła Katarzyna Rzehak, przewodnicząca jury konkursu "Dobry wzór".
Audio
  • Katarzyna Rzehak przewodnicząca jury o konkursie "Dobry wzór" (Stacja kultura/Czwórka)
Fragment plakatu konkursu Dobry wzór
Fragment plakatu konkursu "Dobry wzór"Foto: mat. pras./iwp.com.pl

W tegorocznej 24. edycji konkursu "Dobry wzór" do finału dostało się 114 produktów i usług. Zwycięskie projekty można oglądać w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego na największej wystawie designu w Polsce. Według przewodniczącej impreza jest najbardziej prestiżowym wydarzeniem w świecie designu w naszym kraju. - Moim zdaniem jest to najlepszy w Polsce konkurs, który nagradza produkty i usługi, które są dobrze zaprojektowane - mówiła w rozmowie z Katarzyną Dydo.

Katarzyna Rzehak Widzimy jak polskie marki się rozwijają, jak szybko się uczą i starają się tworzyć nowe produkty. Staramy się nagradzać nie tylko polskie firmy. Konkurs pokazuje również produkty, które powstały za granicą, ale istnieją na polskim rynku

Konkurs trwa nieprzerwanie od 1993 roku. Jak przekonuje gość Czwórki wydarzanie rozwija się z każdym rokiem. - Co roku do konkursu dodawana jest nowa kategoria. Spektrum oceny podlegają takie dziedziny jak grafika użytkowa, opakowanie, moda, czy akcesoria. Konkurs rozwija się wraz z rynkiem. - przekonywała. 

Przewagą konkursu nad innymi, pokrewnymi wydarzeniami zdaniem ekspertki jest jego niezależność - Mamy bardzo kompetentne jury - oceną zajmują się specjaliści w dziedzinie designu, poza tym konkurs finansowany jest z funduszy, które zostały zgromadzone przez nasz ośrodek, co oznacza, że nie stoi za nim żaden prywatny sponsor. 

Co ciekawego wydarzyło się w dziedzinie designu w ciągu ostatniego roku i jakie projekty trafiły do finałowej czołówki konkursu? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Katarzyna Rzehak przewodnicząca jury konkursu "Dobry wzór" z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. 

Data emisji: 30.10.2017

Godzina emisji: 11.40

ac/kd


Czytaj także

Jak zrewitalizować starą fabrykę porcelany?

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2017 13:20
Fundacja Giesche powstała w Katowicach w 2012 roku, w miejscu gdzie od lat dwudziestych ubiegłego wieku produkowano znaną w całej Europie porcelanę, sygnowaną znakiem Giesche. Dziś nowi właściciele starej fabryki porcelany tworzą w jej postindustrialnych budynkach nowoczesny Park Technologiczny i Centrum Designu, współtworzone z ASP w Katowicach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ogród w słoiku - design stworzony przez naturę

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2017 14:34
- Zamiast adrenalinowych skoków i czekolady polecam grzebanie w ziemi, które podnosi poziom szczęścia - mówi w "Stacji Kultura" Aleksandra Pawelska, organizatorka Warszawskiego Festiwalu Kulinarnego, podczas którego będzie można nauczyć sztuki "terrarium garden", czyli hodowli roślin w szkle.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łódź Design Festival: zaprojektujmy przyszłość od nowa

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2017 14:23
- To festiwal designu, który pomaga. Tak rozumiemy to pojecię i wokół tego budujemy nasz program - mówi Michał Piernikowski, dyrektor Łódź Design Festival.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Interference Festival 2017: wypełniamy lukę

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2017 15:00
- Opowiadamy o najciekawszych zajwiskach w świecie wideo, przecieramy szlaki, wypełniamy lukę i nagradzamy najlepszych twórców- zapowiada Maciej Szupica, dyrektor Interference Festival 2017.
rozwiń zwiń