Joanna Bator: bez Japonii w ogóle nie byłabym pisarką

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2017 14:02
- Książka sprawiła mi prezent. Dzięki temu, że ukazała się tak szybko po "Roku Królika" i dlatego, że jest tak bardzo inna od tego, co napisałam do tej pory - przekonywała autorka Joanna Bator.
Audio
  • Joanna Bator o podróżach do Japonii i najnowszej książce "Purezento" (Stacja Kultura/Czwórka)
Joanna Bator
Joanna BatorFoto: czwórka

O pracy pisarza mówiła, że to wybór między ciemnym i jasnym źródłem twórczości. - Każdy artysta porusza się pomiędzy światłem a mrokiem. Ja do tej pory w większej części korzystałam z tego, co ciemne. Pełzałam po korytarzach Zamku Książ i zalanych wałbrzyskich kopalniach... w przypadku najnowszej książki było tak, jakbym płynęła na jasnej fali - opowiadała na antenie Czwórki.

Jak wyjaśniała w rozmowie z Kasią Dydo inspiracja krajem kwitnącej wiśni nie jest przypadkowa. Otwarcie mówi, że bez Japonii w ogóle nie byłaby pisarką. - Książka opowiada o darze, jakim dla mnie, podobnie jak dla bohaterki, była Japonia. Nagle i niespodzianie wpadła mi w ręce, a ja wzięłam ten dar myśląc o tym, że powinnam dać temu szansę. Okazało się, że przypadkiem rozpoczęła się najwspanialsza przygoda mojego życia - tłumaczyła.

Co dały autorce podróże do Japonii i w jaki sposób stała się ważna dla jej twórczości? Jak reaguje na porównania do twórczości Haruki Murakamiego? Dlaczego uważa, że czytelnicy są mądrzejsi od krytyków? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Joanna Bator (pisarka, autorka książek: "Wyspa łza", "Rok Królika", "Ciemno, prawie noc")

Data emisji: 29.11.2017

Godzina emisji: 11.30

ac/kd

Czytaj także

"Córka Króla Moczarów". Połączenie "Millenium" i "Pokoju"

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2017 13:00
- Autorką tej książki jest współczesna amerykańska pisarka Karen Dionn, która specjalizuje się w thrillerach i ma na swoim koncie powieść "The Killing", według której nakręcono serial "Dochodzenie" - opowiada miłośniczka literatury, Kinga Michalska. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mariette Lindstein. Czy można uwolnić się od sekty?

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2017 12:30
- Przez tydzień intensywnie cię szukają, potem, jeśli jesteś cicho, zostawiają w spokoju. Ale kiedy tylko wychylisz się, zaczynają cię prześladować i atakować - opowiada Mariette Lindstein, autorka mrożących krew w żyłach thrillerów: "Sekta z Wyspy Mgieł" i "Sekta powraca".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Morderstwa w Somerset" - hołd dla Agathy Christie

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2017 15:03
Książka Anthony'ego Horowitza to kryminał szkatułkowy łączący kilka oddzielnych opowieści. Ale nie tylko. - W tej książce można się zagubić między historiami, między prawdą a literacką fikcją. Konwencja, którą wybrał autor, to hołd złożony wybitnej pisarce - opowiada Kinga Michalska w Czwórce.
rozwiń zwiń