"Metamorfizm" wystawa prac Magdaleny Abakanowicz w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2018 13:16
- W trakcie wystawy będzie można zobaczyć zdjęcia abakanów, które artystka wystawiła na wydmach w Łebie w 1968 roku. Poddane podmuchom wiatru postacie ożywają, nabierają cech ludzkich - opowiadała kuratorka wystawy Marta Kowalewska.
Audio
  • Wystawa prac Magdaleny Abakanowicz w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi - co można tam zobaczyć? (Stacja Kultura/Czwórka)
Prace Magdaleny Abakanowicz (zdj. ilustracyjne)
Prace Magdaleny Abakanowicz (zdj. ilustracyjne)Foto: lev radin/Shutterstock.com

W rozmowie z Markiem Nowackim wyjaśniała, że to, co będziemy mogli zobaczyć w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, to mniej znane instalacje, które przybiżają wczesną twórczość artystki. - Chcieliśmy pokazać początki artystycznej drogi, gdzie dokonała się rewolucja w obrębie tkaniny artystycznej. Przekraczając kolejne granice Abakanowicz wkroczyła w inne dziedziny sztuki i co jest bardzo istotne, sprawiła, że tkanina artystyczna została oderwana od swojej funkcji dekoracyjnej i stała się pełnoprawnym dziełem sztuki.

- Ważnym elementem tej wystawy jest film zrealizowany w 1968 roku przez Kazimierza Muchę z aranżacją muzyczną Bogusława Schäffera. Ścieżka została nagrana w Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia. Skomponowana została pod koniec lat 60. XX wieku. Niezwykle precyzyjnie oddaje klimat jej twórczości - mówiła. 

Co będziemy mogli zobaczyć na wystawie "Metamorfizm"? O czym dzięki swoim pracom chciała opowiedzieć artystka? Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotował: Marek Nowacki

Data emisji: 2.01.2018

Godzina emisji: 11.45

ac/kd

Czytaj także

Meksykańska wędrówka dusz w Muzeum Etnograficznym w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2017 12:00
Dzień Zmarłych jest jedną z najważniejszych uroczystości w Meksyku. 2 listopada najbardziej charakterystycznym dla tego święta elementem są ołtarze z ofiarami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Inny TransAtlantyk" - sztuka kinetyczna i op-art

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2017 14:29
- Prace zebrane na wystawie oddają się widzowi we władanie. Obserwując je pod różnymi kątami widzimy ruch, czyli to o to chodziło artystom, których prace wybraliśmy - wyjaśniał Marcel Andino Velez.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prace najlepszych polskich grafików i ilustratorów na Targach Plakatu 2017

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2017 13:44
- Widać po naszych ulicach i tym, co ludzie mają w domach, że poczucie estetyki u Polaków się rozbudziło. Każdy chce mieć udekorowane mieszkanie. Dziś puste ściany to obciach - mówila Karolina Kiepas organizatorka Targów Plakatu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czystość, klarowność i spokój - architektura w malarstwie hiszpańskich artystów XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2017 14:49
 - Jednym z powodów, dla których chciałam pokazać malarstwo hiszpańskie była możliwość porównania. Stworzenia sytuacji, w której prace rodzimych artystów będzie można się skonfrontować z sztuką hiszpańskich twórców – mówiła Agnieszka Gniotek, właścicielka galerii Xanadu.
rozwiń zwiń