Grzegorz Turnau: "Krawiec Niteczka" to muzyka wędrowna

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2018 14:12
- "Sindbad", "Pinokio", "Czarnoksiężnik z Krainy Oz", czy teraz "Krawiec Niteczka" - to spektakle, w których bohaterowie przejść muszą jakąś drogę, coś odkryć. Dlatego piosenki, które komponuję, są wehikułem, pointą, tłumaczą te podróże - mówił Grzegorz Turnau.
Audio
  • Grzegorz Turnau o muzyce do spektaklu "Krawiec Niteczka" i współpracy z Jarosławem Kiljanem (Stacja Kultura/Czwórka)
Grzegorz Turnau i Anna Hardej
Grzegorz Turnau i Anna HardejFoto: Czwórka

Przedstawienie "Krawiec Niteczka", na podstawie baśni Kornela Makuszyńskiego, będzie można oglądać od 20 stycznia w stołecznym Teatrze Lalka. Reżyserem jest Jarosław Kilijan, dyrektor Lalki, a jednocześnie poeta i autor tekstów. - Nasza współpraca trwa już wiele lat, zrealizowaliśmy różne spektakle, z których większość związana była z komponowaniem i pisaniem piosenek, jest w nich element "muzyki wędrownej" - podkreślał Grzegorz Turnau. Jak przekonywał, teatr ma "siłę, która prowokuje wyobraźnię".

Czym inspirował się kompozytor i wokalista podczas komponowania muzyki do "Krawca"? Jak powstawały utwory Grzegorza Turnaua i dlaczego starał się on podczas pracy nie słuchać poprzednich wersji tej muzyki? Podczas spektaklu nagranemu podkładowi muzycznemu, do którego śpiewają aktorzy, na żywo towarzyszy skrzypek Bartosz Blachura.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Data emisji: 15.01.2018

Godzina emisji: 11.37

kd/kk

Czytaj także

Filmy krótkometrażowe. 30 minut, które warto zobaczyć w kinie

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 13:48
Już w 26 stycznia w wybranych kinach na terenie całej Polski będzie można oglądać najnowsze produkcje twórców krótkiego metrażu. Wszystko za sprawą przeglądu "Najlepsze polskie 30'", który promuje najważniejsze polskie filmy krótkometrażowe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powrót do przeszłości na wystawie w Muzeum Etnograficznym w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 14:51
- Wielu mówi, że lata 80. to najbardziej mroczny okres PRL-u. Jednocześnie był to czas, w którym widać było pierwsze "jaskółki zmian" i pierwsze trendy, które przychodziły do nas z tzw. "Zachodu" - mówiła kuratorka wystawy "Eksperyment: Ekspedycja '88" Annna Grunwald. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Joanna Kocik i Karolina Deling o książce "5 minut, czyli 23 opowiadania dla zabieganych"

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 15:32
- Wszyscy żyjemy w tzw. "niedoczasie". Brakuje nam czasu, żeby skupić się na książce, czy jakimkolwiek innym tekście. Dlatego chcielibyśmy zaproponować formułę małych opowiadań, które zaczynają się i kończą w przysłowiowe pięć minut - mówiły autorki książki Joanna Kocik i Karolina Deling.
rozwiń zwiń