Mateusz Zimowski: reżyserem moich zdjęć jest miasto

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2018 14:09
Współczesne europejskie miasto to wielki, żywy organizm. Tytułowy "Jeden", to pojedynczy człowiek, który ginie w jego architekturze, akceptuje miasto i dostosowuje się do jego rytmu. 
Audio
  • W centrum wielkiego miasta - wystawa Mateusza Zimowskiego (Stacja kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ Page Light Studios

Metropolia bez tego jednego mieszkańca da sobie radę, to raczej on musi starać się w niej przetrwać. Z drugiej strony – to właśnie ludzie tworzą miasto, nadają sens jego budynkom i placom. - Miasto jest dla mnie wciągającą opowieścią. Historią, którą sam opowiadam. Każdy z nas może odnaleźć ją przecierając nowe ścieżki, lub podążając tymi utartymi - mówił Mateusz Zimowski fotograf i autor zdjęć.

Człowiek w mieście może poczuć się, jak w gotyckim kościele. Z jednej strony przytłacza go jego wielkość, z drugiej: zachwyca magia i wyjątkowość Mateusz Zimowski

- Niektórzy z nas poruszają się po mieście w określonym celu. Przemierzają ulice zmierzając do sklepu, domu, czy pracy. Inni eksplorują. Zaglądają w uliczki odkrywając to, co nieznane. Dzięki temu są w stanie poznać znaczenie miasta dla nich samych - opowiadał.

Czy współczesne miasta tracą swoją identyfikację i niepowtarzalny charakter? Kto tak naprawdę jest bohaterem wystawy "Jeden" i dlaczego warto zgubić się w mieście? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Anna Hardej

Gość: Mateusz Zimowski (fotograf, autor zdjęć)

Data emisji: 4.04.2018

Godzina emisji: 10.15

ac/kul

Czytaj także

Fotografia w przestworzach. Pojawił się najnowszy album Kacpra Kowalskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2017 15:00
Od dwudziestu lat łączy swoje dwie największe pasje - fotografię i lotnictwo. Z wysokości ok. 150 metrów uwieczniał niedostępne z ziemi krajobrazy dokumentując naturę i jej modyfikacje, na które wpływ miała działalność człowieka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drugie życie eksponatu. Do czego przyzwyczaili nas artyści i galerie sztuki?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2018 14:50
- Tytuł wystawy nawiązuje do eseju George'a Pereca o tym samym tytule. Autor pisze w nim jaką rolę odgrywa w naszym życiu codzienność i jaką wagę przywiązujemy do tzw. codziennych rytuałów - mówiła Agata Cieślak z Austiackiego Forum Kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Człowiek, który nie ma tapczanu, nie może być tak naprawdę leniwy"

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2018 16:06
22 marca odbędzie się premiera kolejnego, siódmego już odcinka scenicznego wydawnictwa Klubu Komediowego w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Panie, Panowie Młynarski"

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2018 14:09
Muzeum Literatury mieszczące się na Rynku Starego Miasta w Warszawie zaprasza na wystawę poświęconą zmarłemu rok temu Poecie i Pieśniarzowi. 
rozwiń zwiń