"Mama", "Różowe ucho". Mateusz Król czyta Herberta

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2018 14:21
"Mama", "Różowe ucho" - m.in. te wiersze na antenie Czwórki w związku z Rokiem Herberta przeczyta wielki fan poety, Mateusz Król. - W jego twórczości urzekł mnie… konkret - mówił aktor w rozmowie z Kasią Dydo.
Mateusz Król i Kasia Dydo w studiu Czwórki
Mateusz Król i Kasia Dydo w studiu CzwórkiFoto: Mateusz Kulik/Czwórka

Herbert_pap_1200.jpg
Rok Herberta w Czwórce. Mateusz Król interpretuje poezję

- Poezja kojarzy się z górnolotnymi metaforami, czymś bardzo patetycznym, porównywaniem miłości do kwiatów. A Herbertowi udało się zachować w niej konkret. Precyzyjnie opisuje stany, sytuacje i przedmioty - tłumaczył Mateusz Król w Czwórce.

- W szkole podczas "przerabiania" kolejnych dzieł wielkich poetów i pisarzy, zawsze czułem pewien dysonans, bo nigdy żaden nauczyciel nie mówił nam, jacy ci ludzie byli tak naprawdę. A potem okazało się, że wielu z nich to były niezłe gagatki, z czego wynikało nierzadko ich "połączenie z kosmosem" i natchnienie do tworzenia - mówił Król. - Nie wiedziałem też wówczas, jakie problemy miał sam Herbert.

Jaką ocenę z języka polskiego Mateusz Król miał w szkole i dlaczego jego zdaniem Herbert jest zbyt poważnym poetą dla… uczniów liceum? Jak Król zapamiętał jego wiersze z tego okresu swojej edukacji? Jakim kluczem wybierał wiersze do studia Czwórki i dzięki któremu z nich dostał się na studia aktorskie?

Mateusz Król wybrał, wydeklamował i sam nagrał pięć dzieł Herberta. Z okazji obchodów Roku Herberta radiowa Czwórka zaprasza do słuchania tych wierszy poety od 14 do 18 maja. Dowiedz się więcej >>>

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Data emisji: 11.05.2018

Godzina emisji: 10.15

kd/kul

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Urszula Zajączkowska i jej poezja pełna wiatru

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2017 13:36
- Wszystkie dziedziny nauki się dopełniają, a wiedza pomaga mi opisać zarówno radość życia, jak i ból istnienia. Jeszcze nie wszystkiego dotknęłam, wciąż szukam sposobów opisu emocji, wciąż jeszcze mylę drogi - mówiła Urszula Zajączkowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Czas poezji" w Goethe-Institut. Spotkanie z Julią Fiedorczuk i Janem Wagnerem

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2018 14:33
- Jan Wagner jest jednym z najsłynniejszych poetów swojej generacji w Niemczech. Motywem jego poezji jest natura. Są to wątki tematyczne, które łączą go z twórczością polskiej poetki Julii Fiedorczuk - mówiła Dorota Swinarska współorganizatorka spotkania.
rozwiń zwiń