"Czas poezji" w Goethe-Institut. Spotkanie z Julią Fiedorczuk i Janem Wagnerem

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2018 14:33
- Jan Wagner jest jednym z najsłynniejszych poetów swojej generacji w Niemczech. Motywem jego poezji jest natura. Są to wątki tematyczne, które łączą go z twórczością polskiej poetki Julii Fiedorczuk - mówiła Dorota Swinarska współorganizatorka spotkania.
Audio
  • Współcześnie o poezji. Spotkanie z Julią Fiedorczuk i Janem Wagnerem (Stacja kultura/Czwórka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/MIND AND I

O poezji Jana Wagnera opowiadał tłumacz jego tekstów na język polski Tomasz Ososiński. - Tę poezję tłumaczy się długo. Tak zresztą powstają jego teksty. Z wywiadów i rozmów z autorem wiem, że te wiersze dojrzewają, nigdy nie tworzy ich w ciągu jednego dnia czy kilku godzin - opowiadał.


Czytaj także:
Jacek Dehnel 1200x660.jpg
Jacek Dehnel doceni tłumaczy niedocenionych

Tłumacz wyjaśniał, że choć proces tworzenia jest równie czasochłonny jak jego przekład, to stara się jak najwierniej oddać wielość skojarzeń i metafor jakie w tekscie zawarł jego twórca. - Znam autora, ale przy pracy z jego tekstem nie korzystam z częstych konsultacji, ponieważ uważam, że płaszczyzna wiersza to przestrzeń, która powinna być zgłębiana samodzielnie - wyjaśniał na antenie Czwórki.

Jak interpretować poezję? Czy jej język jest internacjonalny? Jak wygląda rynek literacki w Niemczech i czy jest na nim więcej miejsca na poezję? Czy współczesne społeczeństwa potrzebują poetów? M.in. o tym w nagraniu audycji.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Dorota Swinarska (Goethe-Institut, współorganizatorka spotkania) i Tomasz Ososiński (tłumacz poezji Jana Wagnera)

Data emisji: 7.05.2018

Godzina emisji: 10.15

ac/pj

Czytaj także

"Czarci pomiot". Szekspirowska "Burza" w więzieniu

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2017 15:03
"Czarci pomiot" autorstwa kanadyjskiej pisarki Margaret Atwood, to jedna z powieści, stworzonych w ramach "Projektu Szekspir" i inspirowanych dziełami legendarnego twórcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O rosyjskiej współczesności na spotkaniach w klubie ROSczytani

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2018 15:15
ROSczytani to nowy, otwarty klub literacki skierowany do entuzjastów czytania. Czytelnicy mają szansę spotkać się w niezobowiązującej atmosferze, by wspólnie z autorami dyskutować wokół ich przekładanych na język polski książek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Plejada gwiazd światowej literatury na Festiwalu Apostrof

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2018 17:00
Międzynarodowy Festiwal Apostrof to coś więcej niż święto literatury. Oprócz spotkań ze znanymi pisarzami organizatorzy zapraszają do klubu festiwalowego, w którym będą odbywały się koncerty i wydarzenia specjalne. Będziemy mogli spróbować m.in. kuchni inspirowanej literaturą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zło we mnie. Kinga Michalska o książce "Dziewczyna we mgle"

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2018 16:00
Agent specjalny Vogel zostaje wysłany do sennego, górskiego miasteczka, aby rozwiązać sprawę zaginięcia młodej dziewczyny. Tak zaczyna się akcja zekranizowanej niedawno książki autorstwa Donato Carrisi "Dziewczyna we mgle".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spotkanie z Panem Cogito w książce "Herbert Biografia"

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2018 13:27
- Przyglądanie się intymnym relacjom swoich bohaterów nie jest łatwe, ale w pracy każdego biografa przychodzi moment, kiedy przestaje odbierać pewne fakty emocjonalnie. Szukam zupełnie innych rzeczy - mówił Andrzej Franaszek autor książki "Herbert Biografia".
rozwiń zwiń