X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"O drzewach, które wybrały Tatry” - subtelna opowieść o relacji gór i człowieka

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2018 13:02
Ta książka to nie przewodnik. To wywiad-rzeka Tomasza Skrzydłowskiego i Beaty Słamy, w której autorzy oddają głos drzewom. Szesnastce, która chciałyby opowiedzieć historię o swojej relacji z człowiekiem, górami i naturą.
Audio
  • W Tatrach rozejrzyj się wokół. Otaczają cię Damy Lasów, Panowie Tatrzańskiej Trójcy i Przyjaciółki Człowieka (Stacja kultura/Czwórka)
Autor książki O drzewach, które wybrały Tatry  Tomasz Skrzydłowski i prowadząca audycję Katarzyna Dydo
Autor książki "O drzewach, które wybrały Tatry" Tomasz Skrzydłowski i prowadząca audycję Katarzyna DydoFoto: Martyna Ogonek/Czwórka

dziewczyna kobieta las natura 1200.jpg
Leśny savoir-vivre. Sprawdź, zanim wybierzesz się na spacer

Tatry to niezwykłe góry położone w środku Europy. Mimo surowego klimatu zadomowiło się tam kilkanaście gatunków drzew. Tomasz Skrzydłowski i Beata Słama przyglądając się relacji roślin i człowieka w ujmujący sposób opisali to na stronach swojej książki. Czy drzewa faktycznie potrafią same wybierać miejsce zamieszkania?

- Choć nie mają zdolności precyzyjnego kalkulowania miejsca, w którym będą rosły, to faktem jest, że warunki, jakie powstały w Tatrach po zlodowaceniu, sprzyjały określonym gatunkom - tłumaczył gość Czwórki. - Roślinom trudno jest się tam zaaklimatyzować, głównie ze względu na niską temperaturę, udało się to nielicznym gatunkom - wyjaśniał.

Które z nich, mimo niesprzyjającego klimatu są ozdobą Tatr? Co mogą nam powiedzieć o naszej tradycji, jak zapisały się w kulturze, w jaki sposób rywalizują i który z gatunków jest najważniejszy? M.in. o tym rozmawialiśmy ze współautorem książki  "O drzewach, które wybrały Tatry, dr Tomaszem Skrzydłowskim. Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Tomasz Skrzydłowski (dr nauk leśnych, pracownik Tatrzańskiego Parku Narodowego, współautor książki "O drzewach, które wybrały Tatry")

Data emisji: 1.08.2018

Godzina emisji: 10.30

ac/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szakal i modliszki - osiedliły się w Polsce, ale marnie z czajką

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2018 12:50
- Od wydania 4 tomów "Prawdziwych tropicieli" minęło około 7 lat. Przez ten czas wiele się w przyrodzie zmieniło - mówi Adam Wajrak. - 7 lat temu modliszki były wspominane tylko w okolicach Sandomierza. Niektóre gatunki mają się o wiele gorzej - dodaje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Literatura.OUT. "Patrząc z cudzej perspektywy jesteśmy w stanie zobaczyć więcej"

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2018 16:12
"Out", czyli bycie poza, obserwowanie i opisywanie z pewnego dystansu, to temat przewodni jednego z wydarzeń 18. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty we Wrocławiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Torfowisko". Szwedzki kryminał z rodzinną tajemnicą w tle

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2018 17:32
- To nie jest typowa historia kryminalna. Tu nie ma styranego życiem detektywa z problemem alkoholowym, jest za to młoda dziewczyna, rodzinna trauma i zbrodnia w osnutej mgłą mrocznej, zimnej krainie, czyli na torfowisku - mówiła o książce Susanne Jansson Kinga Michalska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kinga Michalska poleca: "Golden Hill" Francisa Spufforda

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2018 15:07
Tym razem opowiemy o powieści brytyjskiego pisarza, wykładowcy akademickiego Francisa Spufforda. "Golden Hill" to połączenie powieści przygodowej, awanturniczej i romansu, jednocześnie celna parodia XVIII-wiecznej powieści historycznej. 
rozwiń zwiń