"O drzewach, które wybrały Tatry” - subtelna opowieść o relacji gór i człowieka

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2018 13:02
Ta książka to nie przewodnik. To wywiad-rzeka Tomasza Skrzydłowskiego i Beaty Słamy, w której autorzy oddają głos drzewom. Szesnastce, która chciałyby opowiedzieć historię o swojej relacji z człowiekiem, górami i naturą.
Audio
  • W Tatrach rozejrzyj się wokół. Otaczają cię Damy Lasów, Panowie Tatrzańskiej Trójcy i Przyjaciółki Człowieka (Stacja kultura/Czwórka)
Autor książki O drzewach, które wybrały Tatry  Tomasz Skrzydłowski i prowadząca audycję Katarzyna Dydo
Autor książki "O drzewach, które wybrały Tatry" Tomasz Skrzydłowski i prowadząca audycję Katarzyna DydoFoto: Martyna Ogonek/Czwórka

dziewczyna kobieta las natura 1200.jpg
Leśny savoir-vivre. Sprawdź, zanim wybierzesz się na spacer

Tatry to niezwykłe góry położone w środku Europy. Mimo surowego klimatu zadomowiło się tam kilkanaście gatunków drzew. Tomasz Skrzydłowski i Beata Słama przyglądając się relacji roślin i człowieka w ujmujący sposób opisali to na stronach swojej książki. Czy drzewa faktycznie potrafią same wybierać miejsce zamieszkania?

- Choć nie mają zdolności precyzyjnego kalkulowania miejsca, w którym będą rosły, to faktem jest, że warunki, jakie powstały w Tatrach po zlodowaceniu, sprzyjały określonym gatunkom - tłumaczył gość Czwórki. - Roślinom trudno jest się tam zaaklimatyzować, głównie ze względu na niską temperaturę, udało się to nielicznym gatunkom - wyjaśniał.

Które z nich, mimo niesprzyjającego klimatu są ozdobą Tatr? Co mogą nam powiedzieć o naszej tradycji, jak zapisały się w kulturze, w jaki sposób rywalizują i który z gatunków jest najważniejszy? M.in. o tym rozmawialiśmy ze współautorem książki  "O drzewach, które wybrały Tatry, dr Tomaszem Skrzydłowskim. Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Tomasz Skrzydłowski (dr nauk leśnych, pracownik Tatrzańskiego Parku Narodowego, współautor książki "O drzewach, które wybrały Tatry")

Data emisji: 1.08.2018

Godzina emisji: 10.30

ac/kul

Czytaj także

Szakal i modliszki - osiedliły się w Polsce, ale marnie z czajką

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2018 12:50
- Od wydania 4 tomów "Prawdziwych tropicieli" minęło około 7 lat. Przez ten czas wiele się w przyrodzie zmieniło - mówi Adam Wajrak. - 7 lat temu modliszki były wspominane tylko w okolicach Sandomierza. Niektóre gatunki mają się o wiele gorzej - dodaje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Literatura.OUT. "Patrząc z cudzej perspektywy jesteśmy w stanie zobaczyć więcej"

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2018 16:12
"Out", czyli bycie poza, obserwowanie i opisywanie z pewnego dystansu, to temat przewodni jednego z wydarzeń 18. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty we Wrocławiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Torfowisko". Szwedzki kryminał z rodzinną tajemnicą w tle

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2018 17:32
- To nie jest typowa historia kryminalna. Tu nie ma styranego życiem detektywa z problemem alkoholowym, jest za to młoda dziewczyna, rodzinna trauma i zbrodnia w osnutej mgłą mrocznej, zimnej krainie, czyli na torfowisku - mówiła o książce Susanne Jansson Kinga Michalska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kinga Michalska poleca: "Golden Hill" Francisa Spufforda

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2018 15:07
Tym razem opowiemy o powieści brytyjskiego pisarza, wykładowcy akademickiego Francisa Spufforda. "Golden Hill" to połączenie powieści przygodowej, awanturniczej i romansu, jednocześnie celna parodia XVIII-wiecznej powieści historycznej. 
rozwiń zwiń