Szakal i modliszki - osiedliły się w Polsce, ale marnie z czajką

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2018 12:50
- Od wydania 4 tomów "Prawdziwych tropicieli" minęło około 7 lat. Przez ten czas wiele się w przyrodzie zmieniło - mówi Adam Wajrak. - 7 lat temu modliszki były wspominane tylko w okolicach Sandomierza. Niektóre gatunki mają się o wiele gorzej - dodaje. 
Audio
  • Adam Wajrak opowiada o prawdziwych tropicielach i zmianach przyrody w Polsce (Stacja Kultura/Czwórka)
Kasia Dydo, Adam Wajrak i Tycia,
Kasia Dydo, Adam Wajrak i Tycia,Foto: Czwórka

- Ekspansja zwierząt ma miejsce w związku z ociepleniem klimatu, czyli de facto z tym, co robią ludzie - mówi gość Kasi Dydo. - Zmian na gorsze jest dużo. Czajki znikają bardzo mocno, słabo jest z kraską, parę gatunków ptaków brodzących ma się gorzej - dodaje. 

W nowej publikacji "Wielka Księga Prawdziwych Tropicieli" Adam Wajrak oprócz zmian w przyrodzie zauważa też te technologiczne i podpowiada jak w obserwacji przyrody przydaje się smartfon. 

Adam Wajrak Dziś, ornitologicznie, jest wiosna, bo jeszcze jest trochę dzięciołów w dziuplach.

Adam Wajrak przyznaje się też do dużego sentymentu do łosi. W Czwórce zdradza skąd się wzięła ta fascynacja i co miała wspólnego z koniem? Przyrodnik poleca również poszukiwanie łosi, ale i miejskie obserwacje przyrody. Opowiada, po co nam w lesie tropicielski kij leszczynowy? Oraz jaki kolor ubrań założyć do lasu, i dlaczego nie zielony? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Adam Wajrak

Data emisji: 7.06.2018

Godzina emisji: 10.33

pj/kd

Czytaj także

Karol Wójcicki: w astrofotografii bijemy się o każdy foton

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2018 13:15
- Majowy czas jest znakomity do oglądania Drogi mlecznej w Polsce. To najlepszy czas - mówi Karol Wojcicki, popularyzator nauki. - Droga mleczna to jest nasza galaktyka, w której mieszkamy. Skupisko setek miliardów gwiazd. Kojarzymy ją głównie z latem, jasną wstęgą ciągnącą się przez niebo - dodaje. A jak ją pięknie fotografować?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dino Bambino". Dinozaur w wielkim mieście

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2018 09:22
1 czerwca, w Dzień Dziecka na polskim rynku wydawniczym pojawiła się ilustrowana książeczka dla dzieci "Dino bambino". Jej autorkami są pisarka Sylwia Chutnik oraz artystka i ilustratorka tworząca pod pseudonimem Mirella von Chrupek. 
rozwiń zwiń