Kto woli blondynki - mężczyźni czy kino?

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2018 18:50
To jeden z najdłużej funkcjonujących fenomenów w popkulturze. - Za protoplastkę blond seksbomby uważana jest aktorka Jean Harlow. Rozpalała wyobraźnię widzów wcześniej niż Marilyn Monroe - opowiada Karol Jachymek, kulturoznawca z Uniwersytetu SWPS.
Audio
  • Fenomen blondynek w popkulturze - Marilyn Monroe, lala Barbie i inne seksbomby (Stacja Kultura/Czwórka)
Marilyn Monroe
Marilyn MonroeFoto: DekoArt-Gallery / Shutterstock.com

Czytaj także
amy winehouse 1200 pap.jpg
Amy, Lana i inne dziewczyny od retro

Moda na blondynki była przez lata skutecznie napędzana przez Hollywood. - Jasny kolor włosów wyglądał podobno lepiej na czarno-białych zdjęciach. Poza tym farbowanie włosów było postrzegane jako praca nad tworzeniem wizerunku - wyjaśnia ekspert. - Są też tacy, którzy twierdzą, że Fabryka Snów "produkowała" blondynki, żeby odciągnąć ludzi od raczkującej wówczas telewizji - dodaje.   

Blond - ze względu na rzadkie występowanie - był także najbardziej pożądanym kolorem w starożytnej Grecji i Rzymie. Dlatego też brunetki robiły co w ich mocy, żeby rozjaśnić włosy - nakładały na włosy mieszaninę gliny i popiołu, płukały je w rumianku i wystawiały na działanie promieni słonecznych. Innym sposobem, zaczerpniętym od ludów germańskich, było zastosowanie mydła z tłuszczu koziego wymieszanego z popiołem z drzew bukowych.


Czytaj także
Monika Brodka 1200.jpg
Vasina. Projektantka, która stoi za Zalewskim i za Brodką

Czy dzisiaj w kulturze nadal istnieje kult blondu? Dlaczego jest tak trwały? I jakiego koloru włosy miała naprawdę Marilyn Monroe? O tym m.in. w materiale Weroniki Puszkar.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Data emisji: 3.08.2018

Godzina emisji: 11.46

kul/jp

Czytaj także

Kultowe miejsca z filmów istnieją naprawdę - jak wyglądają?

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2017 14:58
Nowojorska sieć jubilerska Tiffany otworzyła przy Piątej Alei na Manhattanie restaurację - fani filmu z Audrey Hepburn będą mogą zjeść tam śniadanie. Do niedawna można było także zrobić zakupy w słynnym Sezamie z filmu "Przepraszam, czy tu biją?".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kasia Smutniak. Polka, która podbiła włoskie kino

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2018 14:00
Do wtorku, w kinie Muranów można oglądać propozycje najnowszej włoskiej kinematografii w ramach przeglądu Cinema Italia Oggi. Gościem festiwalu była Kasia Smutniak - urodzona w Polsce aktorka, która od lat mieszka i pracuje we Włoszech.
rozwiń zwiń