Pierwszy w Polsce przegląd filmów Alexandra Kluge już od 20 listopada

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2018 14:08
Sygnatariusz słynnego Manifestu z Oberhausen i twórca przekonany o tym, że na barkach reżysera spoczywa odpowiedzialność za losy historycznego dziedzictwa ojczyzny. Jego prace będzie można zobaczyć w Polsce.
Audio
  • Alexander Kluge – "kartograf" nowego kina niemieckiego (Stacja kultura/Czwórka)
Alexander Kluge
Alexander KlugeFoto: PAP/Roland Weihrauch

Kluge nie tworzy filmów, a kolaże złożone z wywiadów, dokumentów, obserwacji. To mapa, po której ma poruszać się widz Renata Prokurat 

- Jego dorobek budzi ogromny podziw i szacunek. Stworzył trzydzieści filmów, jest twórcą wielu tekstów literackich, kilku tysięcy opowiadań i szesnastu książek z dziedziny literatury faktu. Komentuje każde ważne wydarzenie w historii współczesnych Niemiec - mówiła Renata Prokurat z Goethe-Institut.

- Jest autorem audycji radiowych nadawanych zawsze nocą. Komentuje, polemizuje, jest zawsze na bieżąco i a jego zdanie liczy się w Niemczech - przekonywał gość Czwórki.

Nigdy nie tworzy gotowego filmu. Projekcja ma powstać na samym końcu - w głowie widza Renata Prokurat 

Już 20 listopada w Nowym Teatrze w Warszawie można będzie spotkać się z twórczością ikony niemieckiego filmu autorskiego, nazywanego przywódcą pokolenia '68. Co jest cechą charakterystyczną jego twórczości? W jaki sposób ilustrował powojenną rzeczywistość Niemiec i jak opisuje ją teraz? Dlaczego nie nazywa siebie artystą, tylko kartografem? Czym był Manifest z Oberhausen i w jaki sposób zmienił niemieckie kino? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Renata Prokurat z Goethe-Institut

Data emisji: 19.11.2018

Godzina emisji: 10.17

ac

Czytaj także

Nowe kino niemieckie? "Bezbłędne artystycznie"

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2017 14:50
- Mamy nadzieję, że Tydzień Filmu Niemieckiego zmieni wyobrażenie o kinematografii naszego sąsiada. Zwłaszcza, że udowodnimy, że niemieccy filmowcy posiadają olbrzymie poczucie humoru - przekonuje Renata Prokurat z Goethe-Institut.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kino niemieckie. O tym, co bije w sercu niemieckiego społeczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2018 10:00
- Rok 2017 w niemieckiej kinematografii był taki, jak tegoroczne Berlinale. Dwie kategorie prezentowane w ramach festiwalu: "Perspektive Deutsches Kino" i "Lola" prezentują filmy, które jak w soczewce pokazują przyszłe trendy kina niemieckiego - mówiła Renata Prokurat z Instytutu Goethego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal filmowy, który będzie burzyć mur

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2018 16:20
Trzecia odsłona festiwalu odbędzie się w dniach od 25 do 28 października w Warszawie i - co podkreślają organizatorzy - zburzy mur.
rozwiń zwiń
Czytaj także

4. Świdnicki Festiwal Filmowy Spektrum. "Mocne kinowe premiery"

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 14:40
- W konkursie głównym znajdzie się dziesięć tytułów filmowych premier. Na widzów czekają produkcje polskie i zagraniczne - zapowiadał dyrektor świdnickiego festiwalu filmowego Spektrum Paweł Kosuń.
rozwiń zwiń