"Jazda obowiązkowa" Ewy Kochańskiej. Co jest miarą sukcesu?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2019 18:28
Dokumentalny film Ewy Kochańskiej, "Jazda obowiązkowa", zadebiututował przed polską publicznością w ramach 16. Festiwalu Filmowym Millennium Docs Against Gravity.
Audio
  • "Jazda obowiązkowa" Ewy Kochańskiej. Życie obliczone na sukces (Stacja kultura/Czwórka)
Ewa Kochańska (reżyserka, dokumentalistka)
Ewa Kochańska (reżyserka, dokumentalistka)Foto: Aleksandra Jaskińska/Czwórka

Chciałam pokazać matkę, która nie jest zafiksowana na wynikach sportowych dziecka. Za sukcesem Julii stoi większa sprawa Ewa Kochańska

Film opowiada historię 10-letniej Julii, córki migrantów z Ukrainy, która trenuje łyżwiarstwo figurowe. Bohaterka stara się sprostać oczekiwaniom surowej trenerki i rodziny, która zainwestowała w jej sukces. Obraz jest jednocześnie historią małżeństwa, próbującego odnaleźć się w nowej rzeczywistości, zbudować przyszłość swoją i swoich dzieci. - Julia i jej mama Marina razem z resztą rodziny po wydarzeniach na Majdanie postanowiły opuścić Ukrainę i na stałe przenieść się do Polski - mówiła autorka dokumentu, Ewa Kochańska. 

- To, że twórcom udało się zniknąć w tej historii jest zasługą jej bohaterów, którzy zupełnie nie przejmowali się kamerą, co widać było już pierwszego dnia naszej współpracy. Wykazali się sporą odwagą. Nie tylko zgodzili się na nagranie pewnych scen, ale zaakceptowali film takim, jakim oglądamy go w efekcie końcowym - tłumaczyła rozmówczyni Kasi Dydo. 

Jak nakręcić film dokumentalny, który będzie mówił głosem jego bohaterów? Na ile swobodnie mogą czuć się uczestnicy dokumentu, gdy śledzi ich oko kamery? Jak wygląda życie ukraińskiej rodziny w Polsce i z jakimi problemami muszą się mierzyć? Więcej na ten temat w nagraniu rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Ewa Kochańska (reżyserka, dokumentalistka, autorka filmu "Jazda obowiązkowa")

Data emisji: 13.05.2019

Godzina emisji: 10.15

ac/kd

Czytaj także

Ewa Bukowska: "53 wojny" zatrzymują widza emocjami

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2018 14:41
- Wojna jest nam bliska. To, że jej tutaj nie widzimy, nie znaczy, że nie odczuwamy - wyjaśnia Ewa Bukowska, reżyserka filmu "53 wojny". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Subbotko: "Dziurę w głowie" każdy sam musi zinterpretować

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2018 17:30
- To trudny film, opowiadany w inny sposób niż w tej chwili opowiada się filmy. A mimo to okazało się, że "Dziura w głowie" świetnie komunikuje się z widzem - mówi reżyser Piotr Subbotko.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polecamy książki i seriale. Do których warto zajrzeć?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 12:21
W programie zagoszczą m.in. Łukasz Muszyński i Kinga Michalska. Będziemy polecać seriale, które warto obejrzeć i książki, po które trzeba sięgnąć. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie Oscary w Łodzi. O wystawie w Muzeum Kinematografii

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2019 16:40
"Zimna wojna" co prawda Oscara nie dostała, ale najważniejsze statuetki w przemyśle filmowym i tak można podziwiać na wystawie w Muzeum Kinematografii w Łodzi.
rozwiń zwiń