On Art. Kinematografia dla sztuki na wyciągnięcie ręki

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2019 15:36
On Art. Festiwal Kina i Sztuki - to wakacyjna impreza filmowa odbywająca się w kilku miastach Polski. Festiwal potrwa ponad dwa miesiące.
Audio
  • On Art. Przez dwa miesiące oglądaj filmy w plenerze (Stacja kultura/Czwórka)
Kino plenerowe jest popularne na całym świecie.
Kino plenerowe jest popularne na całym świecie. Foto: Kamira/Shutterstock

Coś, co w niektórych miastach było jednorazową atrakcją, w naszym przypadku zamieniło się w festiwal z tradycjami Marcin Dumieński

W ramach festiwalu zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt wyselekcjonowanych tytułów: filmów fabularnych, dokumentalnych, animacji i wideo-art'u. Jury nagrodzi najlepsze filmy w 7 konkursowych kategoriach. - Kina letnie zmieniają formułę i jest ich coraz więcej. Niemal w każdej z dzielnic Warszawy odbywa się taka impreza - mówił Marcin Dumieński z Fundacji Rozwoju Kinematografii.

- Stwierdziliśmy, że należy skorzystać z pasji Polaków do oglądania filmów w plenerze. Ta odsłona jest szczególna, bo z naszym festiwalem odwiedzamy sześć miast, a w samej Warszawie osiem instytucji kultury - zapowiadał współorganizator.

A jest w czym wybierać. W ramach imprezy zaprezentowanych zostanie 350 międzynarodowych projekcji, których forma, lub treść związana jest ze sztuką. W ubiegłych latach były to takie tytuły, jak m.in.: "Wyjście przez sklep z pamiątkami", "Pina", "Cinema Paradiso", "Wielkie piękno" czy "Szukając Vivian Maier".

Festiwal rozpoczął się 5 lipca i potrwa do 7 września. Odbędzie się w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Bydgoszczy, Lublinie i Wrocławiu. O tym, jakie jeszcze filmy będziemy mogli zobaczyć w ramach festiwalu rozmawialiśmy w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Marcin Dumieński (Fundacja Rozwoju Kinematografii)

Data emisji: 23.07.2019

Godzina emisji: 10.15

acCzytaj także

Plenerowe kino dla letników i lokalsów

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2018 13:49
- Na festiwalu Filmowe Lato w zasięgu Orange atmosfera jest fantastyczna - mówi koordynator projektu Radosław Tomasik. - Nawet, gdy podczas plenerowych seansów zdarzają się ulewy, to publiczność zostaje z nami, ku naszemu niedowierzaniu - dodaje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiery filmowe: "Pokémon. Detektyw Pikachu", "Słońce też jest gwiazdą", "Herezja"

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2019 17:00
- Dzień Dziecka w arto spędzić z detektywem Pikachu. Co prawda filmów rozgrywających się w świecie Pokémonów jest bardzo dużo, ale teraz swoją cegiełkę postanowiło dorzucić także Hollywood - mówi Łukasz Muszyński.   
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiery filmowe: "Anna", "Ja teraz kłamię" i "Sekretne życie zwierzaków domowych 2"

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2019 13:48
Jedną z premier omawianych przez Łukasza Muszyńskiego była "Anna" w reżyserii Luca Bessona. - Ten reżyser robił filmy o silnych kobietach zanim to stało się modne. Wystarczy spojrzeć na takie obrazy jak Nikita, czy "Leon Zawodowiec"- mówił krytyk filmowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy kinową superprodukcję da się nakręcić smartfonem?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2019 17:15
Pojawia się coraz więcej festiwali filmowych, które promują filmy w całości nakręcone przy użyciu smartfonów. Czy takie produkcje mają szansę stać się kinowym hitem?
rozwiń zwiń