Czy kinową superprodukcję da się nakręcić smartfonem?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2019 17:15
Pojawia się coraz więcej festiwali filmowych, które promują filmy w całości nakręcone przy użyciu smartfonów. Czy takie produkcje mają szansę stać się kinowym hitem?
Audio
  • Filmy kręcone smartfonem. Kino zyskało nową gałąź sztuki (Stacja kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/CC0

Coraz większa grupa młodych twórców opowiada swoje historie za pomocą smartfonów. Nie potrzebują do tego ekipy filmowej. To możliwe, jeśli wiemy, co chcemy powiedzieć i w jaki sposób chcemy to zrobić Dawid Kazimierczak

Festival Pocket Films we Francji, iPhone Film Festival i Mobil Film Festival w USA, Olleh International Smartphone Film Festival w Korei Południowej, Nespresso Festival we Włoszech to tylko kilka przykładów. Ludzie, którzy tworzą tego rodzaju filmy zazwyczaj (eksperymentalny film nagrany smartfonem nakręcił np. autor takich filmów jak "Erin Brockovich" czy "Wielki Liberace" Steven Soderbergh) nie są profesjonalistami, ale cechuje ich coś, czego mogą pozazdrościć im nawet najwięsze wytwórnie filmowe - ogromny talent, który rekomensuje niski budżet na produkcję filmu i ograniczoną do minimum ilość sprzętu, z którego korzystają.

Zobacz zwiastun filmu "High Flying Bird"

W sztuce filmowej ważniejsza niż sprzęt jest historia, którą opowiadamy Dawid Kazimierczak

- Produkcje zgłaszane do konkursów to piękne obrazy. Mówią o samotności, poczuciu bezpieczeństwa, dzieciństwie. To kino sensualne, wyczulone na detal, a przede wszystkim, na obraz człowieka w innego rodzaju kamerze - mówił Dawid Kazimierczak, dyrektor konkursu Papaya Young Directors.

Zobacz zwiastun filmu "Niepoczytalna":

- Dziś jesteśmy otoczeni przez kamery niemal przez cały czas, choć najczęściej skupiamy je na rzeczach trywialnych, błahych. Dzielimy się tym, co jedliśmy, albo gdzie spędziliśmy wakacje. Cieszy mnie, że młodzi twórcy potrafią w tym wszystkim znaleźć człowieka i wiedzą, w jaki sposób można o nim opowiedzieć za pomocą telefonu komórkowego - opowiadał. 

Skąd wziął się pomysł na tworzenie i promowanie filmów tworzonych telefonem komórkowym? Czym różnią się od filmów kręconych kamerą? Czy mają szansę wejść to mainstreamu, czy jest to gatunek uważany za niszowy i artystyczny? Jak na tego rodzaju produkcje reaguje środowisko filmowe? Więcej na ten temat w nagraniu. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Dawid Kazimierczak, dyrektor konkursu Papaya Young Directors; Błażej Hrapkowicz (krytyk filmowy, dziennikarz)

Data emisji: 8.07.2019

Godzina emisji: 11.36

ac/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Schronisko dla roślin - jak działa takie miejsce?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 11:25
Czasem naszym roślinom brakuje słońca, czasem mają za dużo wody. Gdy zaczynają więdnąć, najczęściej po prostu je wyrzucamy. Ale, jak przekonuje Katarzyna Dziedzic, współzałożycielka Schroniska dla roślin, jest sposób na to, by dać im drugie życie i dobry dom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Horses on the wall: piszemy po polsku, bo chcemy trafić do ludzi

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2018 18:06
- Najwięcej radości daje nam granie dla ludzi. Kiedy widzimy, jak bawią się pod sceną, to chcemy tworzyć dla nich więcej i dotrzeć do jak największej grupy odbiorców - mówili muzycy Horses on the wall.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polecamy książki i seriale. Do których warto zajrzeć?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 12:21
W programie zagoszczą m.in. Łukasz Muszyński i Kinga Michalska. Będziemy polecać seriale, które warto obejrzeć i książki, po które trzeba sięgnąć. 
rozwiń zwiń