"Wonderful things": baśniowy świat Tima Walkera na wystawie w V&A Museum

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 14:39
Ekscentryczny, błyskotliwy, wyrazisty. Nazywają go wizjonerem i "Piotrusiem Panem współczesnej fotografii". Tim Walker fotografuje największe gwiazdy muzyki i kina, a jego prace pojawiają się na łamach takich czasopism jak "Vogue", "W Magazine", "Elle", "Harper's Bazaar" czy "Vanity Fair". 
Audio
  • Tu surrealizm łączy się z modą. Małgorzata Bela o wystawie fotografii Tima Walkera (Stacja kultura/Czwórka)
Supermodelka, dyrektor kreatywna magazynu Vogue Polska Małgorzata Bela
Supermodelka, dyrektor kreatywna magazynu Vogue Polska Małgorzata BelaFoto: JIM RUYMEN/PAP

Jego sesje fotograficzne to małe plany filmowe. Walker daje możliwość ekspresji modelce, wykazania się scenografowi, asystentom jednocześnie panując nad całością Małgorzata Bela

Tworzy surrealistyczne sesje modowe, baśniowe kadry, a czasem mroczne portrety, w których jako bohaterów obsadza supermodelki, piosenkarzy i gwiazdy kina. Pozowały mu takie gwiazdy jak Tilda Swinton, Bjork, Solange Knowles, Helena Bonham Carter, RuPaul, David Attenborough, Tommy Lee Jones, FKA Twigs, David Lynch czy członkowie Monty Pythona. Wśród tego grona wielokrotnie pojawiała się również polska modelka, dziś dyrektor kreatywna "Vogue Polska" Małgorzata Bela.

Jego prace są bardzo teatralne. Modelka, która wciela się w wykreowaną przez niego postać musi potrafić wczuć się w swoją rolę Małgorzata Bela

W jego pracach zakochała się od pierwszego wejrzenia. - Byłam zauroczona otwartością i niezwykłą umiejętnością obserwowania i wsłuchiwania się w innych. Poczułam, że wchodzę w niezwykły i bardzo intymny świat, który będę mogła razem z nim współtworzyć - mówiła modelka.

Jego nieszablonowe prace doceniło również jedno z najważniejszych muzeów sztuki i rzemiosła użytkowego na świecie, Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie, które zapowiedziało otwarcie wystawy jego prac. Zbiór prac Walkera zastąpi głośną wystawę "Christian Dior: Designer of Dreams" i będzie kolejną po "Savage Beauty", kolekcji projektów Alexandra McQueena wystawą dorobku artysty z branży fashion.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Victoria and Albert Museum (@vamuseum)

Zdjęcia Brytyjczyka to coś więcej niż sesje modowe. To podróż w świat jego wyobrażeń, przeplatanych inspiracjami rodem z malarskich płócien, ulubionych powieści i filmowych klisz. W ramach ekspozycji znajdziemy najsłynniejsze fotografie, filmy oraz scenografie i instalacje, w których ujawniają się wpływy mitologii, baśni Andersena, powieści Lewisa Carrolla, malarstwa prerafaelitów, prac Hieronima Boscha czy Francisa Bacona. 

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Victoria and Albert Museum (@vamuseum)

Wystawa potrwa od 21 września 2019 r. do 8 marca 2020 r. Jak wygląda backstage jego sesji fotograficznych? Ile łączy go z reżyserem Timem Burtonem? Czy wystawa Tima Walkera i Shony Heath będzie taką samą sensacją jak te poświęcone Diorowi i McQueenowi? Więcej na ten temat w nagraniu. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Małgorzata Bela (modelka, aktorka, dyrektor kreatywna magazynu Vogue)

Data emisji: 11.09.2019

Godzina emisji: 10.34

ac

Czytaj także

Polecamy książki i seriale. Do których warto zajrzeć?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 12:21
W programie zagoszczą m.in. Łukasz Muszyński i Kinga Michalska. Będziemy polecać seriale, które warto obejrzeć i książki, po które trzeba sięgnąć. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trochę geologii, szczypta historii i beczka soli. Opowieść o białym złocie

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2019 09:30
- Pod naszymy stopami znajduje się tyle soli, że właściwie jest to jedyny surowiec w Polsce, o którym nie musimy mówić w kategorii wystarczalności - przekonuje dr Sławomir Mazurek z Państwowego Instytututu Geologicznego. - Jest tego mnóstwo, na dodatek aż na 2/3 powierzchni naszego kraju.
rozwiń zwiń