"Anielsko świat lekceważył". Bolesław Leśmian

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 15:40
Projekt "For Leśmian" to działanie artystyczne, które przybliży publiczności bogatą i pozostającą w cieniu wielkich narracji literacko-poetyckich twórczość wybitnego polskiego poety XX wieku.
Audio
  • "For Leśmian" - o hołdzie dla wybitnego polskiego poety (Stacja Kultura/Czwórka)
Bolesław Leśmian w kawiarni wraz z córką
Bolesław Leśmian w kawiarni wraz z córkąFoto: NAC

Czytaj także
wieczór literacki nałęczów 1905 1200 pap.jpg
Zazdrość, zdrada, nielegalne związki. Życie pisarzy na przełomie wieków

5 listopada, w 82. rocznicę śmierci Bolesława Leśmiana, w Służewskim Domu Kultury odbędzie się wieczór poświęcony jego pamięci. - To jest poeta, który w sposób wyjątkowy i wyjątkowo zmysłowy pisze o relacjach pomiędzy ludźmi - opowiada Beata Jewiarz. - Sam był kochliwym mężczyzną. Pierwszą jego miłością była kuzynka Celina, potem żona Zofia i Dora Lebental, dla której powstała cała "Łąka" z "W malinowym chruśniaku" na czele - dodaje.    

Leśmian za życia nie był doceniany. Dziwiło ludzi jego podejście do tworzywa słownego, przedziwne magiczne obrazy i opisywane wynaturzenia. - Poeta pokazywał świat dużo szerzej. Pojawiały się u niego także wątki dotyczące Boga, śmierci, samotności. I to na nich skupimy się w trakcie listopadowego wieczoru - mówi gość Czwórki.


Czytaj także
Envee_photo_Filip_Blank_1200.jpg
Envee: ta płyta to trochę podróż samochodem

W pierwszej części spotkania o mniej znanych faktach z życia zamojskiego rejenta opowie jego biograf Piotr Łopuszański, zaś interpretacji wierszy poety będzie towarzyszyła oprawa muzyczna, za którą odpowiada Envee, czyli Maciek Goliński. Więcej o spotkaniu w nagraniu rozmowy.

 ***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Beata Jewiarz (aktorka, autorka, organizatorka wieczoru)

Data emisji: 1.11.2019

Godzina emisji: 10.20

kul/ac

Czytaj także

"Czas poezji" w Goethe-Institut. Spotkanie z Julią Fiedorczuk i Janem Wagnerem

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2018 14:33
- Jan Wagner jest jednym z najsłynniejszych poetów swojej generacji w Niemczech. Motywem jego poezji jest natura. Są to wątki tematyczne, które łączą go z twórczością polskiej poetki Julii Fiedorczuk - mówiła Dorota Swinarska współorganizatorka spotkania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lizbona żyje rozmowami ludzi. Taka jest też ta książka

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 12:32
- Pisząc książkę, zdecydowałyśmy się, że nie chcemy pokazywać ludziom Lizbony tylko przez architekturę - mówią autorki "Lizbona. Miasto, które przytula". - Klimat miasta tworzą ludzie, dlatego zdecydowałyśmy się na rozmowy - dodają. 
rozwiń zwiń