"Nic nie ginie". Najsmutniejsza komedia roku?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 13:00
- Ten film pokazuje to, jak postrzegam świat. To dla mnie z jednej strony strasznie śmieszna, a z drugiej bardzo smutna sprawa - opowiada reżyserka Kalina Alabrudzińska. - "Nic nie ginie" to smutna komedia. Mój osobisty gatunek  - dodaje.
Audio
  • Kalina Alabrudzińska o swoim debiucie filmowym "Nic nie ginie" (Stacja Kultura/Czwórka)
Kadr z filmu Nic nie ginie. Na zdjęciu Zuzanna Puławska
Kadr z filmu "Nic nie ginie". Na zdjęciu Zuzanna PuławskaFoto: mat. promocyjne/Media Move

Widzimy, że jest to film o smutnych ludziach, ale czasami się z nich śmiejemy. I ja lubię takie opowieści Kalina Alabrudzińska

Czytaj także
ekologia 1200.jpg
Eko-horror i eko-baśń, czyli nowe narzędzia do ratowania świata

Nowe pokolenie, to samo doświadczenie

Klaudia, osaczona przez krytyczną matkę, obsesyjnie niesie pomoc innym. Przemek wielbi Polskę i nienawidzi głupich ludzi. Czyli wszystkich. Donatello kocha żółwie błotne, Aktor - tylko siebie. Maja żyje i chilluje, jak Netflix przykazał. - Do tego projektu zostałam zaproszona przez rektora łódzkiej szkoły filmowej, Mariusza Grzegorzka i już na wstępie miałam świadomość ograniczeń, z którymi będę się mierzyć. Po pierwsze, musiałam zrobić film, w którym obsadzę ludzi młodych, dwudziestoparolatków. Postanowiłam na różne sposoby wtłoczyć w nich dojrzałość - mówi gość Czwórki.

Czytaj także
wszystko dla mojej matki 1200.jpg
"Wszystko dla mojej matki". Niebezpieczne pragnienie miłości

Wesoła opowieść o smutku i samotności

Bohaterowie filmu są częścią silnej i ważnej społeczności – społeczności samotnych ludzi. - Oni co prawda nie muszą przepracowywać traum, bo ich problemy nie dotyczą najważniejszych kwestii egzystencjalnych. Ale spotykają się na terapii, bo mają rodzaj "weltschmerzu", który sprawia, że trochę jest im źle, a trochę dobrze - dodaje reżyserka.    

Film Alabrudzińskiej - po "Monumencie" w reżyserii Jagody Szelc - jest kolejną produkcją Szkoły Filmowej w Łodzi będącą dyplomem filmowym swoich studentów Wydziału Aktorskiego. Jak dotąd obraz otrzymał m.in. Nagrodę za Najlepszą Reżyserię oraz Nagrodę Jury Młodzieżowego na tegorocznym Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" w Koszalinie, podbijając serca publiczności i zdobywając uznanie krytyków. Premiera "Nic nie ginie" odbędzie się 27 marca.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kalina Alabrudzińska (reżyser)

Data emisji: 12.02.2019

Godzina emisji: 10.30

kul/pj

Czytaj także

Wolontariat w kinie, czyli filmy których... nie obejrzysz

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2018 16:40
Do 30 czerwca organizatorzy festiwalu filmowego w Gdyni czekają na zgłoszenia od wolontariuszy, którzy chcieliby wziąć udział w tegorocznej odsłonie najważniejszej w naszym kraju imprezy filmowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Subbotko: "Dziurę w głowie" każdy sam musi zinterpretować

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2018 17:30
- To trudny film, opowiadany w inny sposób niż w tej chwili opowiada się filmy. A mimo to okazało się, że "Dziura w głowie" świetnie komunikuje się z widzem - mówi reżyser Piotr Subbotko.  
rozwiń zwiń