Sympozium Wrocław 70 powraca 50 lat później

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 11:00
- 50 lat temu we Wrocławiu zorganizowano spotkanie artystów, krytyków, twórców sztuk wizualnych z całej Polski - przypomina Kuba Żary, organizator Sympozjum Wrocław 70/20. - Celem tego spotkania było upiększenie Wrocławia. Z taką myślą lokalni działacze i władze Wrocławia to sympozjum organizowali. Ale spotkanie poszło w zupełnie innym kierunku...
Audio
  • Kuba Żary opowiada o Sympozjum Wrocław 70/20 (Stacja Kultura/Czwórka)
Wrocław
WrocławFoto: Shutterstock/Sergey Dzyuba

wrocław 50 lat temu odbyło się sympozjum plastyczne Wrocław 70. spotkanie artystów krytyków i teoretyków sztuki , kóre stało się przestrzenią wymiany myśli i wykuwania też nowych kierunków w polskiej sztuce

teraz to wydarzenie powraca jest prtekstem do sympozjum Wrocław 70/20

Kuba Żary organizator
50 lat temu zostało zorkanizowane spotkanie artystów, krytyków, twórców sztuk wizualnych
z całej Polski. Celem tego spotkania było upiększenie Wrocławia. Z taką myślą lokalni działacze i władze Wrocławia to sympozjum organizowali.
Ale spotkanie poszło w zupełnie innym kierunk


- Dziś uważa się Sympozjum Wrocław 70 za pierwszą manifestacją sztuki konceptualnej, pojęciowej w Polsce, sztuki, która nie wymagała fizycznych obiektów, fizycznej manifestacji, a skupiała się na myśli stojącej za dziełem sztuki - grze z odbiorcą - objaśnia gość Kasiu Dydo. - Miało ono niebagatelne znaczenie, było katalizatorem licznych procesów, o których wspomniałem - dodaje. 

W 1970 roku we Wrocławiu powstała jedynie jedna realizacja. 9 maja 1970 na niebie można było zobaczyć świetlny pokaz zaprojektowany przez Henryka Starzewskiego, wielkiego polskiego malarza związanego z Warszawą. Jego praca nosiła tytuł "9 promieni światła na niebie". 

- We Wrocławiu powstały 4 realizacje, ale tylko ta Henryka Starzewskiego w 70. roku - przypomina Kuba Żary, organizator Sympozjum Wrocław 70/20. - Trzy pozostałe realizacje to: "Żywy pomnik Arena", czyli drzewo wkopane korzeniami do góry na wyspie Piasek, monstrualnych rozmiarów krzesło Tadeusza Kantora oraz rzeźba z 2016 roku pt. "Samotność", a parku Popowickim. 


2020 rok przynosi nowe Sympozjum. Choć organizatorzy, zaznaczają, że jest ono pewną kontynuacją zdarzeń sprzed 50 lat. - Sympozjum Wrocław 70 nigdy nie zostało oficjalnie zakończone, realizacje zostały odłożone na przyszłość - podkreśla gość Czwórki. - Chcemy przypomnieć o tym wydarzeniu, ale też zaproponować nowe wydarzenia w przestrzeniach galeryjnych, muzealnych, w przestrzeni publicznej. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Data emisji: 14.05.2020

Godzina emisji: 11.42

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Galerie na świecie. Disney i znaczki w USA, brytyjskie globusy i rosyjski Ermitaż

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 12:32
Dziś muzea na całym świecie pracują nad dygitalizacją swoich kolekcji. Coraz większa liczba instytucji zaprasza swoją publiczność na wirtualne zwiedzanie. W Czwórce odwiedzamy San Francisco, Waszyngton, Londyn i Sankt Petersburg. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Matura 2020. Architektura - style, epoki i masa terminów

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 12:12
Analiza architektury to jedno z największych wyzwań stawianych tym osobom, które podchodzą do matury z historii sztuki. Głównie dlatego, że wymaga znajomości wielu szczegółów, a czasem nawet technicznych terminów.
rozwiń zwiń