Kraków na lato: mikrokoncerty, spacery, warsztaty introligatorstwa

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2020 12:00
Pandemia pokrzyżowała nasze plany, pokrzyżowała też plany świata kultury. Krakowski animatorzy jednak nie poddają się i zapraszają na spacery po mieście królów, kiermasz książki, minikoncerty czy gratki dla fotografów. 
Panorama Nowej Huty, Kraków
Panorama Nowej Huty, Kraków Foto: Nahlik/Shutterstock
shutterstock joel schumacher 1200.jpg
Joel Schumacher. O sztuce filmowej między gatunkami

Nie możemy tłumnie gromadzić się na koncertach, ale znaleziono na to rozwiązanie. W wielu miastach organizowane są minikoncerty. W Krakowie organizowane są Muzyczne Plenery, czyli wakacyjne weekendy z dobrym brzmieniem. Występują na nich młodzi, zdolni artyści z całej Polski. Prezentują przeróżne gatunki muzyki od alternatywy, przez jazz, po muzykę klasyczną.

Koncerty odbywają się na placu przed przed Centrum Kongresowym ICE Kraków i parkach podczas Pikników Krakowskich. - W miniony weekend wystąpili już Buslaw, czyli Tomasza Nikodem Busławski, Piotr Budniak Essential Group czy Duo Skrzypcowe w składzie Jakub Żurek & Jakub Michalak - wymienia Szymon Jaworski, Czwórkowy reporter. - W najbliższy weekend zagrają Skarby, Malediwy i Kwartet Manus - dodaje. 

Posłuchaj
08:54 czwórka stacja kultura 4.08.2020 kraków.mp3 Kulturalne atrakcje Krakowa poleca Szymon Jaworski, Czwórkowy reporter (Stacja Kultura/Czwórka)

Kraków to też miejsce dla wielbicieli książek. 8-9 sierpnia wszyscy antykwariusze i bookiniści zgromadzą się na placu św. Marii Magdaleny podczas drugiego już Krakowskiego Kiermaszu Książki. Miłośnicy literatury przedstawią tam swoje najlepsze okazy, odbędą się warsztaty introligatorskie, zostaną przypomniane bogate tradycje literackie Krakowa. 

 - Szuszek Books organizujący warsztaty introligatorskie zdradzi mnóstwo ciekawostek o papierze i historii sztuki introligatorskiej. Dodatkowo uczestnicy warsztatów będą mogli uszyć dwa notesy - jeden stylem francuskim, drugi japońskim - zachęca reporter.  
deskorolka skateboard shutterstock Yulia Grigoryeva 1200.jpg
Pina Bausch na desce. Dziewczyny z serialu "Betty"

Warto pamiętać, że Kraków to miasto spacerów. Profesjonalni przewodnicy na wakacyjne miesiące przygotowali ofertę ponad 70 spacerów tematycznych. Można z nimi odwiedzić pomniki, kawiarnie, synagogi, poznać pozostałości z okresu Młodej Polski, cmentarze żydowskie, a nawet całą dzielnicę, jaką jest Nowa Huta. 

Kraków nie zapomina też o fotografach. Do 6 sierpnia trwa Photo Match - nowe spojrzenie na tradycyjną formułę przeglądów portfolio – to seria spotkań networkingowych oraz prezentacji publicznych dorobku młodych krakowskich fotografów. To wyjątkowa edycja, bo zorganizowana wspólnie przez Fotofestiwal w Łodzi i Miesiąc Fotografii w Krakowie.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Michał Piwowarek

Materiał: Szymon Jaworski

Data emisji: 04.08.2020

Godzina emisji: 10:16

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Henry Moore - buntownik, rzeźbiarz, architekt otoczenia

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2019 16:10
Po ponad 20 latach prace klasyka nowoczesnej rzeźby powróciły do Krakowa. W tamtejszym Muzeum Narodowym rozpoczęła się niezwykła wystawa-spacer "Moc natury. Henry Moore w Polsce".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"MAD about Hollywood". Opowieść o hiszpańskiej Fabryce Snów

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 15:30
Różnorodność planów filmowych i naturalnych pejzaży, niskie koszty techniczne i ludzkie, łatwość uzyskania pozwoleń na kręcenie oraz sława samej stolicy sprawiły, że w latach 50. i 60. XX wieku Hollywood przeprowadziło się do Madrytu. I o tym opowiada wystawa "MAD about Hollywood" w Instytucie Cervantesa w Krakowie.
rozwiń zwiń