"Dolina Bogów" dla wybranych, "Pojedynek na głosy" na dobry dzień - co warto obejrzeć?

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2020 13:34
Premiery powoli wracają do kin. Piątek przynosi "Dolinę Bogów" dla wymagających widzów i fanów kina Lecha Majewskiego oraz "Pojedynek na głosy", obraz, który można zamknąć w haśle "piosenka jest dobra na wszystko". 
Fragment plakatu promującego film Dolina Bogów
Fragment plakatu promującego film "Dolina Bogów"Foto: mat. promocyjne

Lech Majewski fabułę stawia na drugim, albo i trzecim miejscu, a kino i filmy traktuje jako coś w rodzaju rytuału, misterium filmowego, które stawia przed widzem wymagania Łukasz Muszyński

Wreszcie doczekaliśmy się premiery kinowej najnowszego filmu Lecha Majewskiego. Musieliśmy na nią chwilę poczekać. Film zobaczyli widzowie Festiwalu Filmowego w Gdyni, a potem koronawirus pokrzyżował wszystkie plany. - W końcu mamy w kinach najnowszy film Lecha Majewskiego, jednego z czołowych awangardzistów, poetów, szamanów kina nie tylko polskiego, ale i światowego - mówi Łukasz Muszyński. - Są tu 3 wątki, mamy tu Indian Navajo i tytułową dolinę Bogów, którą bohaterowie zamieszkują. Tę pustynię próbuje wykupić miliarder Wes Tauros, grany przez Johna Malkovicha, by wyeksploatować ją ze złóż naturalnych. Trzecią postacią tego dramatu jest pisarz, dziennikarz grany przez Josha Hartnetta, który zostaje wynajęty przez miliardera, by stworzyć dobry PR i we właściwy sposób opisać te wszystkie niegodzistwa, które planuje miliarder. Jeśli komuś wydaje się, że zostanie opowiedziana tradycyjna historia, to jest w błędzie - dodaje.


Posłuchaj
12:26 czwórka stacja kultura 21.08.2020 muszyński.mp3 O premierach tygodnia i newsach ze świata filmu opowiada Łukasz Muszyński (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Krytyk filmowy podkreśla, że to, ile wyniesiemy z seansu, zależy od nas. W tym filmie pada wiele pytań: jak daleko można posunąć się dla miłości, pytania o cywilizację, gonitwę za pieniądzem i sławą, pytania o duchowość, o to, o czym pamiętają jeszcze Indianie Navajo. - W "Dolinie Bogów" spodziewajcie się raczej obrazów, które mają zostać pod powiekami - mówi Muszyński. - Reżyser nie przejmuje się tym, że ktoś nie zrozumie jego filmu, a to trudne zadanie, w takich przypadkach "szantażuje" swych widzów, sugeruje powrót do prostszego kina - dodaje. 

Moje Filmy/Dolina Bogów - oficjalny zwiastun #1

Film "Pojedynek na Głosy" to opowieść o żonach wojskowych. Gdy ich mężowie jadą na front, lub zajmują się innymi wojskowymi planami, bohaterki postanawiają założyć zespół. - Na czele tej amatorskiej grupy stają Kate i Lisa. To panie o odmiennych charakterach, innym podejściu do życia i do muzyki - opowiada Łukasz Muszyński. - Oczywiście pojawia się tu konflikt, z którego rodzi się wspaniała przyjaźń. 

dobrastronafilmu/POJEDYNEK NA GŁOSY - ZWIASTUN

Czytaj także:

Filmowa "jazda bez trzymanki" i świat pełen wróżek - co warto obejrzeć?

"xABo", "Polowanie" i "Scooby-Doo" - co warto zobaczyć w kinie?

Kina jeszcze nie pracują pełną parą, ale za to nie próżnuje Europejska Akademia Filmowa, która ogłosiła listę 32 tytułów, które będą w tym roku walczyć o nagrodę tej organizacji. Lista wciąż jeszcze nie jest zamknięta, a kolejnych nominacji możemy się spodziewać we wrześniu. 

- Dwa polskie tytuły są na tej liście. To"Boże Ciało" Jana Komasy i "Szarlatan" Agnieszki Holland, polsko-czeska produkcja opowiadająca prawdziwą historię czechosłowackiego uzdrowiciela - legendarnej postaci, z której pomocy w czasach komunizmu korzystały nawet koronowane głowy państw, np. król Jerzy VI - opowiada Łukasz Muszyński. - Film miał swoją premierę na festiwalu w Berlinie, a w Polsce zobaczymy go jesienią - dodaje.  

Przyznanie nagród odbędzie się 12 grudnia w Rejkiawiku. 

GutekFilm/Szarlatan (2020), reż. Agnieszka Holland, oficjalny zwiastun PL, w kinach od 25 września


Świat filmu pełen jest dziś niewiadomych. Potwierdzoną informacją jest, że Lady Gaga zagra Patrizię Reggiani w najnowszym filmie Ridleya Scotta "Gucci". - Zdjęcia mają rozpocząć się w kwietniu 2021 roku - zapowiada gość Kasi Dydo. - Film ma opowiadać o kulisach morderstwa Maurizio Gucciego, założyciela legendarnego domu mody. Został on zastrzelony w 1995, a była żona, Patrizia Reggiani, miała stać za zleceniem zabójstwa. Rola Lady Gagi to jedyny potwierdzony angaż. Na ekranie mamy też zobaczyć Ala Pacino, Roberta De Niro, Adama Drivera czy Jareda Leto. 

Na koniec spotkania ze słuchaczami Czwórki, Łukasz Muszyński dzieli się informacją, że Ben Affleck znów powróci jako Batman, wbrew temu, co zapowiadał w zeszłym roku. Pojawi się w filmie "The Flash".

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Łukasz Muszyński (krytyk filmowy)

Data emisji: 21.08.2020

Godzina emisji: 10:16

pj

Czytaj także

Co słychać w świecie filmu? Szykują się wielkie powroty

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 15:40
Prawdopodobnie z powodu pandemii żadna duża hollywoodzka produkcja nie zagości na dużym ekranie w wakacje, ale niektórzy twórcy w czasie izolacji postanowili wrócić do dawnych projektów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filmowa "jazda bez trzymanki" i świat pełen wróżek - co warto obejrzeć?

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 14:22
Choć pełnej oferty w kinach wciąż nie ma, sporo się jednak dzieje. Mamy m.in. "Nieobliczalnego", "Artemisa Fowla". W Czwórce premierowe filmy recenzował krytyk Łukasz Muszyński.
rozwiń zwiń