Warszawski Festiwal Filmowy - tu mają miejsce premiery

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 14:00
Warszawski Festiwal Filmowy prezentuje filmy, które zachęcają do dyskusji, które otwierają oczy, filmy czasem nowatorskie, czasem buntownicze. Jako jeden z niewielu w 2020 roku odbywa się w swej klasycznej, kinowej formule. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Liu zishan/ Shutterstock

Animocje-plakat-proj1200.jpg
Kim jest Barbara i jak uratowała Festiwal Animocje?

Warszawski Festiwal Filmowy rozpoczął się 9 października, potrwa do 18. Do dziś odwiedziło go mnóstwo widzów i znamienitych gości. Dyrektor festiwalu, Stefan Laudyn podkreśla, że zachowane są wszelkie środki bezpieczeństwa. 


Posłuchaj
13:32 czwórka stacja kultura 13.10.2020 kino 11.09.mp3 O 36. Warszawskim Festiwalu Filmowym opowiada jego dyrektor, Stefan Laudyn (Stacja Kultura/Czwórka)

- Festiwal odbywa się w szczególnych warunkach. Sale kinowe wypełnione są jedynie w 25 procentach, widzowie siedzą w maseczkach, przestrzegamy dezynfekcji - wymienia gość Kasia Dydo. - Mimo to część pokazów jest wyprzedana, a przed nami jeszcze wiele atrakcji. Teraz dopiero zbliżamy się do półmetka. 

Warszawski Festiwal Filmowy nie ma formuły hybrydowej, spotkania na żywo są istotą imprezy. - Na naszym festiwalu można zobaczyć nie tylko fantastyczne filmy, bardzo premierowe. Mamy około 40 premier światowych, kilkadziesiąt międzynarodowych, prezentujemy najnowsze filmy z całego świata, z 56 krajów - mówi gość Czwórki. - Do tego po wielu projekcjach odbywają się spotkania z twórcami, którzy przyjechali do Warszawy. Te spotkania są bardzo miłe - dodaje. 


PINOKIO 1200.jpg
"Pinokio" - między Disneyem a "Gomorrą"

"Księga wizji" na otwarcie

Filmem otwarcia festiwalu była "Księga wizji" Carlo Hintermanna, historia, która przystaje do naszej obecnej rzeczywistości. - Księga wizji to są zapiski osiemnastowiecznego pruskiego lekarza o 1800 jego pacjentach. Ale to nie jest tylko historyczne spojrzenie. W filmie poruszamy się w dwóch planach czasowych. Obraz oscyluje między współczesnością a właśnie XVIII wiekiem - zdradza gość Kasi Dydo. - Carlo Hintermann pojawił się na otwarciu. Powiedział, że dla niego wielką inspiracją było polskie kino. Wspomniał o Kieślowskim, o Polańskim. Zdradził też, że zaczynał karierę zawodową od asystowania panu Krzysztofowi Zanussiemu. Mówił też o kultowych polskich aktorach, wymieniając m.in. Bogusława Lindę. To było niezwykle wzruszające - dodaje. 

Filmów i spotkań wzbudzających emocje publiczności i samych gości jest na festiwalu dużo więcej. 

Wszyscy goście, którzy przyjeżdżają, są wzruszeni możliwością pokazania filmu, że ich filmy,  które nie mogą mieć premier, są w końcu, w Warszawie pokazywane prawdziwej publiczności Stefan Laudyn


- Takie festiwale filmowe to nie tylko prezentacje, spotkania z twórcami, ale to są miejsca, gdzie tworzą się społeczności - podkreśla Stefan Laudyn. 

Szalona "Magnezja"

W konkursie głównym, międzynarodowym Warszawskiego Festiwalu Filmowego jest 15 filmów, wśród nich 9 to premiery światowe, a 6 to premiery międzynarodowe. Wśród nich jest "Magnezja" Macieja Bochniaka, zdaniem Stefana Laudyna, to film przekraczający pewne granice i szalony. - Gdybym miał określić tylko jednym słowem ten obraz, to powiedziałbym, że to jest eastern, odpowiedź na western - mówi dyrektor festiwalu. - W rolach głównych Maja Ostaszewska, Agata Kulesza, Borys Szyc, Dawid Ogrodnik, Mateusz Kościukiewicz, Andrzej Chyra - lepszych aktorów w Polsce nie ma - podsumowuje.

Magnezja - teaser PL (Official Trailer)/Kino Helios Polska

Stefan Laudyn zwraca uwagę również na pozostałe filmy konkursowe, z Europy, Rosji, Chin czy Japonii. 


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Stefan Laudyn (dyrektor festiwalu)

Data emisji: 13.10.2020

Godzina emisji: 11.09

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Paolo Gesumunno: włoskie kino jest jak włoska dusza

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 15:10
Włoski Instytut Kultury już po raz ósmy zaprasza na przegląd najnowszych filmów z Półwyspu Apenińskiego "Cinema Italia Oggi". Jakie filmy zobaczymy w tym roku? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Kairze. "To były filmowe petardy"

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2019 14:41
W Kairze zakończył się Międzynarodowy Festiwal Filmowy. To wydarzenie ważne także dla polskich filmowców, którzy chętnie prezentują za granicą swoje obrazy. - Polskie kino dociera wszędzie, jesteśmy dostrzegani na świecie i jesteśmy w świetnej kondycji artystycznej - mówił Artur Zaborski, krytyk filmowy.   
rozwiń zwiń