Edward Carey i jego "Mała". Historia życia Madame Tussaud                                        

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 13:01
- To pisarz, który miał nie zostać pisarzem - mówiła w Czwórce Kinga Michalska. - Powieść "Mała" to jego pierwsza wydana w Polsce książka. 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: shuttesrstock/FotoDuets

murakami PAP 663.jpg
Haruki Murakami. "Pisarz, który tworzy bohaterów uniwersalnych"

- Ojciec i dziadek tego pisarza i dramaturga byli oficerami Królewskiej Marynarki Wojennej i ukończyli bardzo elitarną szkołę. Edward miał iść w ich ślady, ale zainteresował się teatrem. Najpierw zaczął pisać scenariusze spektakli, potem książki, które zaczęto tłumaczyć na inne języki. Dziś, jako uznany pisarz, uczy studentów kreatywnego pisania - opowiadała Kinga Michalska. - Zajmuje się także grafiką i samodzielnie ilustruje swoje książki.

Posłuchaj
08:57 2021_01_19-11-39-02.mp3 Kinga Michalska opowiada o książce "Mała" Edwarda Careya (Stacja Kultura/Czwórka) 

Tytułowa "Mała" to Madame Tussaud. - Powieść opowiada historię życia Anne Marie Grosholtz, która potem została właścicielką legendarnego muzeum figur woskowych - tłumaczyła Kinga Michalska. - Urodziła się w 1791 roku w niewielkiej szwajcarskiej wiosce. Jako dziecko została sierotą, trafiła do ekscentrycznego doktora Curtiusa, rzeźbiarza, twórcy woskowych figur. Zabrał ją ze sobą do Paryża, gdzie miała być gosposią, a okazała się bardzo utalentowaną uczennicą - podkreślała gość Czwórki. - To książka o tym, jak radziła sobie uznana artystka.

czytanie książka 1200 free
Historia Audrey Hepburn czy opowieści o duchach?

Czytaj także:

"Mała" to powieść fabularyzowana. - Autor sam przyznaje w wywiadach, że to książka oparta na faktach. Tłem wydarzeń jest Francja w okresie rewolucji i przemian, co pokazane zostało w sposób fantastyczny - podkreślała Kinga Michalska.

Czytaj także:

W książce znajdziemy m.in. opisy, w jaki sposób Madame Tussaud pracowała. - A także świetne ilustracje - wyliczała gość Czwórki. - To rysunki Edwarda Careya, oparte na tym, co pozostawiła po sobie artystka - mówiła gość Czwórki. - Poznajemy historię stworzenia legendarnego muzeum. Choć sama Madame Tussaud odziedziczyła po Curtiusie kolekcję figur, wiele z nich stworzyła sama. "Mała" to także opowieść o sile woli i harcie ducha. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 19.01.2020

Godzina emisji: 11.35

kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polecamy książki: Etgar Keret - "Usterka na skraju galaktyki"

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 13:47
"Usterka na skraju galaktyki" to najnowszy zbiór opowiadań znanego izraelskiego pisarza Etgara Kereta, zwanego mistrzem krótkiej formy. 
rozwiń zwiń