Pani Jurek - oświetliła wnętrza i wygrała

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 13:49
Malarka, Magda Jurek wygrała konkurs designerów, a wszystko dzięki znakomitym projektom inspirowanym dziełami Jana Tarasina, malarza przedmiotów, który zmienił je na znaki. Artystka odwróciła jego proces. 
Pani Jurek
Pani Jurek Foto: mat.pras. Mazda Design Award 2020
złote globy nominacje shutter 1200 Joe Seer.jpg
Złote Globy 2021 w cieniu pandemii. Omawiamy nominacje

Magda Jurek została laureatką konkursu Mazda Design Award 2020 za najciekawszy polski projekt zrealizowany w ciągu ostatnich trzech lat. Kapituła wydarzenia wyróżniła jej kolekcję lamp i luster "TRN" za "oryginalne przeniesienie fascynacji malarstwem i grafiką Jana Tarasina do świata przedmiotów w formie prostej, ale też niezwykle efektownej, przestrzennej kaligrafii".


Posłuchaj
09:57 czwórka stacja kultura 09.02,2021.mp3 O swoich projektach i byciu artystą "pogranicza" opowiada Magda Jurek (Stacja Kultura/Czwórka)

 

- Jan Tarasin w mojej twórczości pojawił się w dość naturalny sposób. Nie jestem z wykształcenia projektantką, studiowałam malarstwo i od dawna Tarasin był jednym z moich mistrzów - mówi Magda Jurek, projektantka, artystka. - Uwielbiałam jego obrazy. Jednocześnie połączył nas sposób myślenia o rzeczywistości, takie poszukiwanie znaków w przestrzeni, swoistego alfabetu, który ukrywa się między przedmiotami - dodaje. 


shutterstock anime studio ghibli japonia hadrian 1200.jpg
Fenomen Studia Ghibli. Japońskie animacje o relacjach

Magda Jurek fot. mat.pras./Mazda Design Award 2020 Magda Jurek fot. mat.pras./Mazda Design Award 2020

Artystka podkreśla ponadczasowość dzieł mistrza, który zmieniał rzeczywistość w system takich osobnych i wsobnych znaków prywatnych. Tarasin interesował się światem przedmiotów, wyszedł od realistycznego zapisu projektów, które upraszczał, redukował, aż do abstrakcyjnych znaków. Magda Jurek przyznaje, że można powiedzieć, że ona odwraca ten proces. - Odwracam go w takim sensie, że zamieniam znaki i symbole przedmiotów w konkretne rzeczy - mówi. 

przyjaciele spotkanie przyjaźn mężczyźni shutter 1200 Rido.jpg
Od spotkań i przyjaźni, po spektakl o męskim świecie


Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Mazda Design (@mazdadesign)


Jury wyróżniło Magdę Jurek również za "niezwykle kreatywny design łączący wysoką funkcjonalność z nowoczesną sztuką". Artystka zwraca uwagę, że design to bardzo szeroka kategoria, mieszczą się w nim te przedmioty, które nawiązują do klasycznych sztuk plastycznych, jak i te użytkowe, pełniące istotne funkcje, czy np. ratujące życie. - Ja uplasowałam się w tej grupie projektowej chyba dlatego, że mam te korzeni artystyczne, których nie jestem w stanie wyrwać - przyznaje. 

Systemowość, zabawa, układanie klocków to moja obsesja projektowa, bardzo to lubię i udostępniam odbiorcy część tego procesu Magda Jurek

Wydaje się, że lampy zaprojektowane przez Panią Jurek komunikują się ze sobą. Zanim jednak dojdzie do tego etapu niezbędna jest długa praca. - Proces projektowy to złożona rzecz - zdradza artystka. - Ma wiele etapów, niektóre dzieją się samoistnie. Ja zaczynam pracę od rysunku, prac plastycznych, które nie mają projektowego charakteru, dużo rysuję, wycinam, tworzę kolaże. Ta rzeczywistość plastyczna zaczyna się stwarzać i podpowiadać mi dalszy etap - dodaje. - Zaczynam wchodzić głębiej, szukać funkcji, rozrysowywać detale. Z mojego punktu widzenia jest to już mniej zabawne i mniej przyjemne. 

Magda Jurek przyznaje, że nie lubi komputerów, dlatego unika ich, pracuje w programach komputerowych jedynie wtedy, kiedy musi, a często scedowuje te prace na kogoś innego. 

Nie myślę o sobie jak o designerce, myślę, że jestem na styku tych wszystkich działań Magda Jurek

Nagroda Mazda Design Award 2020 jest dla artystki dużym wyróżnieniem, na najwyższym światowym poziomie. 


Pani Jurek TRN fot. mat.pras. Mazda Design Award 2020 Pani Jurek TRN fot. mat.pras. Mazda Design Award 2020

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Magda Jurek (laureatką Mazda Design Award 2020)

Data emisji: 09.02.2021

Godzina emisji: 10.15

pj

Czytaj także

Zachęta wie. Ogłasza program na 2021 rok i z nadzieją czeka na widzów

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 11:37
2020 rok i pandemia przyniosły nam wiele niewiadomych, często w kontekście pytań o przyszłość. Zachęta Narodowa Galeria Sztuki staje temu na przekór i ogłasza plan wystaw na 2021 rok. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dognity. Nasi pupile w kreacjach mistrzów

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 13:11
Dognity to projekt młodej artystki, Marii Banaś, która przez dzieła sztuki oddaje hołd naszym futrzastym pupilom. Pimpek, Rudy czy Dyzma trafili na płótna malarskich mistrzów baroku.
rozwiń zwiń