Czekamy na "Więcej zieleni"! Drzewa, krzewy i woda w projektach Aliny Scholtz

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 08:47
Muzea otworzyły drzwi dla zwiedzających i już planują kolejne ekspozycje. Muzeum Woli chce nas zabrać w świat miejskiej zieleni, za sprawą projektów Aliny Scholtz, architektki krajobrazu, która prace w różnych dzielnicach Warszawy rozpoczęła jeszcze przed wojną. 
Muzeum Woli
Muzeum WoliFoto: shutterstock/Grand Warszawski

Pani Jurek TRN2_fot PION 1200.jpg
Pani Jurek - oświetliła wnętrza i wygrała

Warszawa przed II wojną światową była jednym z najgęściej zabudowanych miast na świecie. Po wojnie przeobraziła się w zieloną stolicę. Za projektami wielu sadzonych w czasie odbudowy parków, skwerów i ogrodów stała Alina Scholtz, bohaterka wystawy, pionierka architektury krajobrazu w Polsce.


Posłuchaj
04:44 czwórka stacja kultura 10.02.2021 natura.mp3 O Alinie Scholtz i wystawie poświęconej jej pracy opowiada Klara Czerniewska-Andryszczyk, kuratorka ekspozycji (Stacja Kultura/Czwórka)

 

- Alina Scholtz była jedną z najważniejszych architektek krajobrazu, kształtowała tę dyscyplinę w Polsce od lat 20. XX wieku - mówi Klara Czerniewska-Andryszczyk, kuratorka wystawy. - Jest znana historykom sztuki, architektury i designu, ponieważ współpracowała z najważniejszymi architektami, jak Romuald Gutt, Halina Skibniewska, Bohdan Pniewski. W jej projektach widać wyraźnie, że miała swoje ulubione gatunki roślin, które lubiła sadzić, to były: głogi, rajskie jabłonie, których jest mnóstwo w osiedlu Szwoleżerów , parku Moczydło czy na Sadach Żoliborskich - dodaje. 

Organizatorzy wystawy stawiają tezę, że miasto to nie tylko zabudowa, architektura, budynki , a także zieleń, woda, wszystko, co jest zwiane z jej cyrkulacją mieście. - Na parterze ekspozycji będzie część, którą nazwaliśmy Wola Lab. Będzie ona poświęcona współczesności - mówi przedstawicielka Muzeum. - Pokazujemy czego możemy się nauczyć z twórczości Aliny, w jaki sposób działa architekt krajobrazu, co jest dla niego najważniejsze czy tylko drzewa, czy woda, czy mała architektura - wymienia. 


shutterstock anime studio ghibli japonia hadrian 1200.jpg
Fenomen Studia Ghibli. Japońskie animacje o relacjach

🌻 W czerwcu, kiedy w Warszawie będzie już zielono i ciepło otworzymy nową wystawę – „Więcej zieleni! Projekty Aliny...

Opublikowany przez Muzeum Woli Środa, 3 lutego 2021

Pierwsze piętro ekspozycji zabierze nas w podróż w czasie, przez klasyczną wystawę historyczną. - Zaczynamy od wątków przedwojennych, przez odbudowę miasta, w tym i zieleni - mówi rozmówczyni Czwórki. - W czasie wojny razem z miastem cierpiała zieleń. Do dziś spotykamy drzewa, które przetrwały wojnę, nie są pomnikami przyrody, ale noszą ślady kul, nazywamy je "zielonymi bohaterami" - dodaje. 

Klara Czerniewska-Andryszczyk podkreśla, że z pięknych projektów Aliny Scholtz, niektórych malowanych akwarelami, możemy korzystać do dziś. Wiedza o gatunkach drzew szczególnie odpornych na warunki miejskie jest bezcenna. - W Wola Labie będziemy mieli okazję spożytkować swoją wiedzę, zaprojektować ogród, kawałek parku. Planujemy, żeby były tam dostępne narzędzia analogowe. 

Wystawa "Więcej zieleni! Projekty Aliny Scholtz", jak większość ekspozycji tworzonych przez Muzeum Warszawy i jego oddziały, będzie rozbudowana przez dodatkowe atrakcje, jak wycieczki rowerowe czy spacery. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Data emisji: 10.02.2021

Godzina emisji: 10.33

pj/kul

Czytaj także

Horyzont zdarzeń - koniec kompetencji pojmowania

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2020 15:05
Na styku nauki, technologii i sztuki zostanie otwarta wystawa "Horyzont zdarzeń". - Te trzy dziedziny spotykają się od lat - mówi Tomasz Wendland, dyrektor Biennale i kurator. - Kiedyś malarstwo olejne było takim wynalazkiem, rewolucją jak świat cyfrowy - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zachęta wie. Ogłasza program na 2021 rok i z nadzieją czeka na widzów

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 11:37
2020 rok i pandemia przyniosły nam wiele niewiadomych, często w kontekście pytań o przyszłość. Zachęta Narodowa Galeria Sztuki staje temu na przekór i ogłasza plan wystaw na 2021 rok. 
rozwiń zwiń