Kolorowa Kuba - wyspa jak wulkan gorąca

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 13:00
Na Kubie jest upalnie, do tego stopnia, że okien jest tu niewiele, albo są małe, bo ludzie chronią się przed słońcem. Sprawdzamy, jak się mieszka na największej wyspie Karaibów. 
Kuba, domy w Vinlales zdj. ilustracyjne
Kuba, domy w Vinlales /zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/Milosz Maslanka

shutterstock goffkein.pro Tibilisi Gruzja 1200.jpg
Gruzja. Zamieszkaj na planie serialu Dynastia

 

Mimo że Kuba jest generalnie pstra, kolorowa, funkcjonuje tu wiele zasad i regulacji dotyczących architektury. - Nie można mieć za dużego domu, za dużej działki czy za dużego ogródka, w poszczególnych miasteczkach są wprowadzone restrykcje, jeżeli chodzi o wygląd domów - mówi Barbara Stawarz-Garcia z bloga Hola Cuba. - Na przykład są kolory, których nie należy używać, a inne są zalecane. 


Posłuchaj
06:10 Czwórka/ Stacja Kultura - szlakiem mieszkań - Kuba_19.01 2021.mp3 Szlakiem mieszkań - sprawdzamy, jak mieszkają Kubańczycy (Stacja Kultura/Czwórka)

Jeśli tylko Kubańczycy mogą sobie na to pozwolić, to co roku w okolicach Bożego Narodzenia malują domy. - Tam nie obchodzi się świąt tak jak u nas, tradycyjnie Nowy Rok, końcówka roku to czas malowania domów - opowiada blogerka. - Chociaż nie jest to takie łatwe, bo na wyspie farba należy do produktów deficytowych. 

W wielu domach zamiast szyb w oknach napotkamy okiennice.
- Także to wynika z regulacji. W uroczym miasteczku Vinales szklanych okien nie mogą mieć mieszkańcy głównych ciągów komunikacyjnych - tłumaczy gość audycji. - Muszą to być okiennice. Niektórzy przez okno sprzedają jedzenie, taki handel odbywa się na zasadach licencji. W ten sposób można kupić kubańską pizzę z tłustym serem albo kawę i bułki z serem lub szynką - opowiada.


shutterstock meksyk ulica 1200.jpg
Meksyk. Ulice jak tęcze, a w domach skrzaty?

Posłuchaj także:


Architektura domów związana jest z klimatem. Przede wszystkim z wysokimi temperaturami i słońcem, przed którym trzeba się chronić. - Te domy idą bardzo do środka, nie ma tutaj dużych okien, często w ogóle ich nie ma - na Kubie to duża zaleta, bo słońce, ale chodzi też o huragany, których nasilenie przypada na wrzesień i październik - opowiada rozmówczyni Weroniki Puszkar. - Wtedy zdecydowanie bezpieczniej jest w domu, pokoje są głęboko schowane, a okna, jak pamiętamy, nie za duże.

Posłuchaj także:


Charakterystyczną rzeczą w tutejszych domach i mieszkaniach są pootwierane szafy na ubrania. Duża wilgotność sprawia, że ważna jest dobra wentylacja. Często, aby uniknąć zniszczenia odzieży i nieprzyjemnego zapachu pleśni, rezygnuje się wręcz z montowania w szafach drzwi.
W kubańskim domu stoi przeważnie kilka charakterystycznych dla tego kraju mebli. - Najważniejszy jest bujany fotel, najczęściej drewniany albo ciężki metalowy - mówi Barbara Stawarz-Garcia. - Kubańczycy lubią w ten sposób spędzać czas na tarasie albo w salonie. Prawie każdy ma tutaj też garnek do ryżu i do gotowania fasoli. Reszta urządzeń i kuchennych akcesoriów jest dobierana w zależności od tego, jak często bywa w danej dzielnicy czy mieście prąd - wyjaśnia gość audycji.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 19.01.2021

Godzina emisji: 10.47

aw

Czytaj także

To cóż, że ze Szwecji - styl skandynawski, czyli jaki?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 17:49
Szwecja kojarzy się nam z ekologią, prostotą, skandynawskim stylem i firmą meblarską. W ramach naszego cyklu "dookoła świata śladem mieszkań" sprawdzamy, jak mieszkają Szwedzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szwajcaria - kraj czekolady, banków, zegarków i okiennic

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 14:59
Dzisiaj w ramach cyklu "dookoła świata śladem mieszkań" razem z Weroniką Puszkar sprawdzamy, jak mieszkają Szwajcarzy. 
rozwiń zwiń