#3MajaPoKrólewsku. Nowa wystawa na Zamku Królewskim

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 16:20
Zamek Królewski przygotował wystawę "230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Polskie elity a upadek Rzeczypospolitej". - Od 4 maja ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających. Już nie możemy się doczekać, kiedy powitamy w naszych progach pierwszych gości - mówi Michał Sobieraj z Działu Edukacji Zamku Królewskiego w Warszawie.
Zamek Królewski w Warszawie
Zamek Królewski w WarszawieFoto: yorgil/Shutterstock.com

Posłuchaj
09:01 CZWÓRKA Stacja Kultura - zamek krolewski 03.05.2021.mp3 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja w Zamku Królewskim w Warszawie (Stacja Kultura/Czwórka)

Miejsce wystawy nie jest przypadkowe, bo to właśnie na Zamku Królewskim w Warszawie, w Sali Senatorskiej, 3 maja 1791 roku miało miejsce zaprzysiężenie Konstytucji - postępowego dokumentu, o wyjątkowym znaczeniu nie tylko w dziejach polskiego parlamentaryzmu, ale również w historii powszechnej. - Naszą wystawę zaaranżowaliśmy właśnie w tej przestrzeni - mówi gość Czwórki. - Drugim, równie ciekawym miejscem, jest sala, w której prezentujemy obraz Jana Matejki. Artysta marzył o tym, żeby jego dzieło trafiło na Zamek i było prezentowane w wolnej Polsce. 

src=" //static.prsa.pl/b5b00b07-81c4-4345-a770-a45fe6df6726.file"


Celem ekspozycji jest przybliżenie nie tylko samego dzieła Konstytucji, ale i postaw tych, którzy współuczestniczyli w jego tworzeniu lub byli świadkami tego procesu, a więc przedstawicieli ówczesnych elit państwowych. Wystawa składa się z sześciu części: W obronie wiary i wolności, Wolni od hańbiących obcej przemocy nakazów, Rok monarchii konstytucyjnej, O przywrócenie wolności republikańskiej, W obronie granic, praw i swobód ojczystych oraz Przykrym ulegać okolicznościom. Ekspozycję zamyka tragiczne memento insurekcji kościuszkowskiej. - Zebraliśmy artefakty z ponad 30 muzeów i archiwów instytucji kultury. Są na niej rzeczy, które na co dzień nie są pokazywane szerokiej publiczności na przukład chorągiew konfederacji barskiej oraz XVIII-wieczne militaria z kolekcji Muzeum Wojska Polskiego - wymienia rozmówca Kasi Dydo. 

Konstytucja 3 maja - historia prosto z Zamku / Zamek Królewski w Warszawie - Muzeum

Wystawie towarzyszy bogaty program wydarzeń dodatkowych, w tym cykl wykładów oraz zajęcia edukacyjne dla dzieci. - Przygotowaliśmy takżd quizy sprawdzające wiedzę o Konstytucji 3 maja. Mając na uwadzę czas, którym przyszło nam świetować tę rocznicę, chcemy być jak najbliżej ludzi - deklaruje Michał Sobieraj. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Michał Sobieraj (kierownik Działu Edukacji Zamku Królewskiego w Warszawie)

Data emisji: 03.05.2021

Godzina emisji: 11.16

kul


Czytaj także

Ocalić od zapomnienia. Polska wieś w Muzeum Etnograficznym w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 17:00
Etnografowie Piotr Szacki i Krzysztof Chojnacki od lat 60. do 80. prowadzili badania terenowe nad rzemiosłem oraz wiejskimi reliktami. - Zrealizowali wtedy kilkadziesiąt filmów etnograficznych o zjawiskach, które znikały z codziennego życia. Takich jak na przykład domowy chleb wygniatany w dzieży i wypiekany w piecu - opowiada Małgorzata Jaszczołt z Państwowego Muzeum Etnograficznego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zachęta wie. Ogłasza program na 2021 rok i z nadzieją czeka na widzów

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 11:37
2020 rok i pandemia przyniosły nam wiele niewiadomych, często w kontekście pytań o przyszłość. Zachęta Narodowa Galeria Sztuki staje temu na przekór i ogłasza plan wystaw na 2021 rok. 
rozwiń zwiń