Filipiny. Pod dachem jest tylko łóżko, a życie toczy się pod palmami

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 12:22
Filipińczycy są narodem bardzo ubogim, wiodą ciężkie życie, wśród pięknych krajobrazów. Międzysąsiedzka współpraca pomaga im przetrwać. 
Niesamowite krajobrazy Palawanu sprawiają, że jest licznie odwiedzany przez turystów i podróżników z całego świata
Niesamowite krajobrazy Palawanu sprawiają, że jest licznie odwiedzany przez turystów i podróżników z całego świataFoto: Pixabay.com

shutterstock meksyk ulica 1200.jpg
Meksyk. Ulice jak tęcze, a w domach skrzaty?

Filipiny to państwo wyspiarskie, położone w południowo-wschodniej Azji. Widać tam ogromne rozwarstwienie społeczne. Rdzenni mieszkańcy żyją na niskim poziomie, a często ich domy zbudowane są z tego, co uda im się znaleźć. 


Posłuchaj
05:02 czwórka stacja kultura 01.06.2021.mp3 Filipińskie mieszkania (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Filipińczycy to naród ubogi, a bogatsze domy, które można tam spotkać, należą głównie do Europejczyków lub Australijczyków, którzy osiedlili się w tym kraju.

- Domy na Filipinach wyglądają bardzo różnie, wszystko zależy od statutu społecznego mieszkańców i od tego, czy mieszka się na wsi, czy w mieście. W miastach pojawia się coraz więcej domów murowanych, solidnych, piętrowych, zaraz obok nich przyklejają się smutne slumsy - mówi Małgorzat Szumska-Dziczkowska, autorka profilu travel with szumeg. - Na wsi ubóstwo jest trochę mniej widoczne. Mieszkałam przez pół roku na malutkiej wyspie Bantayan, która jest na północ od Cebu Island. Tam wszyscy żyją na podobnym poziomie, te domki są zwykle z tego, co są sami w stanie zrobić. Moglibyśmy nazwać je szałasami z palm, desek zbitych byle jak. Z jednej strony jest to bardzo niebezpieczne, kiedy przychodzi tajfun, nie mają gdzie się schować, ale z drugiej strony wszystko jest łatwiej odbudować - dodaje. 

Bogate domy znajdują się z dala od tych biednych. - W bogatych dzielnicach mieszkają głównie Europejczycy. Mają wielkie baseny, piękne salony, palmy, ogrody - opisuje rozmówczyni Czwórki. - A wokół domów wysokie, betonowe mury, zakończone szkłem, żeby nikt tam nie wszedł, nikt się nie włamał. To jeszcze bardziej pokazuje niesprawiedliwość społeczną - ocenia. 


Alaska shutter 1200 Gustavo Frazao.jpg
Alaska. Na dwóch mieszkańców przypada tu jeden niedźwiedź

Posłuchaj także:

Na Bantayan domy mają zwykle 2 na 2 metry, a w środku znajduje się łóżko. - W takim domu  byłam goszczona, na łóżku leżała pani z dwójką malutkich dzieci, reszta biegała po podwórku - opowiada Małgorzata Szumska-Dziczkowska. - Tam życie gównie odbywa się na zewnątrz. Na dworze jest palenisko, na którym się gotuje, parawan zrobiony z liści palmy, za nim się myjemy, załatwiamy swoje potrzeby, dalej ławki, na których gościmy przyjaciół. W domu tylko się śpi lub chroni przed deszczem - dodaje. 

Rozmówczyni Czwórki podkreśla, że Filipińczycy są mistrzami recyklingu. Z plastikowych doniczek robią piękne doniczki, z puszek szkatułki. Okolice domu pięknie zagospodarowują, tworząc małe fortece. Co przykuwa szczególną uwagę na małych filipińskich wyspach to przyjazny stosunek do sąsiadów, wielu mieszkańców jest ze sobą spokrewnionych, ale i zwykli sąsiedzi bardzo sobie pomagają. - Życie na Filipinach jest ciężkie, a współpraca wiele ułatwia - dodaje podróżniczka. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 01.06.2021

Godzina emisji: 10.31

pj

Czytaj także

Holandia. Wielkie okna, krzywe domy i haki na suficie

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 12:11
Gdy zwiedzamy świat nie zawsze nie zawsze mamy okazję zajrzeć do domów mieszkańców różnych krajów, ale nie w Holandii. Jej mieszkańcy nie mają nic do ukrycia, nie używają zasłon, do ich domów, przez wielkie okna można zerkać o każdej porze dnia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Peru - kolorowo, z hamakiem i ochroną

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 13:45
Domy w Peru przypominają te w Hiszpanii, ale mają też wiele cech spotykanych w Ameryce Południowej. Bardzo często drzwi otwiera portier, który pilnuje rodziny. Domy są kolorowe i wielorodzinne. Meblem niezbędnym zaś jest tutaj hamak. Dookoła świata szlakiem mieszkań sprawdzamy, jak mieszkają Peruwiańczycy.
rozwiń zwiń