Każdy ma w sobie wariatkę

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2010 11:22
Edyta Olszówka i Lesław Żurek o swych rolach w "Wariatce" na scenie Teatru Bajka.
Audio


– „Wariatka” to niełatwa sztuka, tak jak niełatwa jest współczesna rosyjska literatura – ocenia Edyta Olszówka, która u boku Leszka Żurka – Aleksieja, gra w inscenizacji „Wariatki” w Teatrze Bajka rolę Mariny. Aktorzy byli gośćmi „Kalendarza Kulturalnego” 13 listopada.

Spektakl powstał na podstawie tragifarsy autorstwa współczesnej rosyjskiej dramaturg, scenarzystki i reżyser teatralnej i filmowej Nadieżdy Ptuszkiny. Główna bohaterka, samotna 40-letnia Marina, zakochuje się z wzajemnością w żonatym Aleksieju. Znajomość przeradza się w burzliwy, kipiący namiętnością romans.

– Wspaniale mi się gra z Leszkiem, nie mogłam wymarzyć sobie lepszego partnera – podkreśla Edyta Olszówka. – Sztuka napisana jest na dwie osoby, więc jesteśmy z Leszkiem zależni tylko od siebie – zaznacza odtwórczyni roli Mariny. – To trochę taka „patelnia”. Nie możemy się schować ani za rekwizytami, ani za bogatą scenografią – tłumaczy.

– Dostrzegam same zalety jeśli chodzi o pracę nad tym przedstawieniem. Spektakl, Edytę i całą te „Wariatkę”, cały ten projekt oceniam bardzo pozytywnie – zapewnia Leszek Żurek.

Jak przekonuje Edyta Olszówka, rzeczownik „wariatka” w tytule sztuki nie odnosi się bynajmniej do choroby psychicznej w medycznym sensie. – Każdy znajdzie wariata, lub wariatkę w sobie – mówi aktorka. – Takim wariatem jest każdy z nas niepogodzony z życiem, walczący z niemożnością odnalezienia się w rzeczywistości – dodaje.

Aktorka  przekonuje, że w dzisiejszych czasach ludzie karmieni są iluzją. – Ja szukam prawdy – zapewnia Edyta Olszówka. – Nie jesteśmy tu po to, by zbierać materię, karmić się „opakowaniem” człowieka. To prowadzi jedynie do  ucieczki od siebie samego. Tym człowiek nigdy się nie nasyci, a jedynie tymczasowo zamroczy – przekonuje.

Więcej w rozmowie Magdaleny Kasperowicz z Edytą Olszówką i Leszkiem Żurkiem. Zobacz/posłuchaj.

 

Am/ŁSz

Czytaj także

Młoda widownia to widownia uczciwa

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2010 15:49
Do księgarń trafiła najnowsza książka Andrzeja Maleszki „Tajemnica mostu”. Autor był gościem „Stacji Kultura”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bosak na golasa

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2010 10:05
W sztuce "Persona. Marilyn" Marcin Bosak występuje nago. – Strasznie się wstydziłem, ale potraktowałem to jak zadanie aktorskie – mówił aktor w Czwórce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co słychać na biegunie

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2010 07:00
Książka "Ucho na świat" opowiada o świecie "widzianym" przez pryzmat dźwięków. Autorzy byli gośćmi "Stacji Kultura".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niewinni czarodzieje - Starsi Panowie

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2010 16:01
W dniach 18-27 listopada w Warszawie po raz piąty odbędzie się festiwal Niewinni Czarodzieje. Zobacz, jakie atrakcje przygotowali organizatorzy jubileuszowej edycji.
rozwiń zwiń