Design 32 - Najlepsze Dyplomy Projektowe po raz 11. w Katowicach

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2022 13:30
- To jest konkurs, na który czekają absolwenci uczelni artystycznych przez cały rok. To 32 prace najlepszych z najlepszych, wybranych spośród 8 uczelni artystycznych - mówi Adrian Chorębała z Ronda Sztuki. - Jest to jedyny taki konkurs w Polsce, który pokazuje, czym projektowanie jest dzisiaj, jak go uczą na polskich uczelniach i co z tego wynika.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ S_L.

Konkurs jest corocznym raportem z obszaru projektowania nauczanego w publicznych uczelniach artystycznych. Pokazuje autorskie wizje młodych projektantów próbujących odpowiedzieć na pytania o funkcję designu i rolę projektanta. W poprzednich konkursach artyści w ponad 300 pracach również starali się poszukać wzajemnych relacji pomiędzy sztuką a projektowaniem, a także pokazać, jakie znaczenie i wartość ma projektowanie.


Posłuchaj
13:31 Czwórka/Stacja Kuitura - Design 32 29.06.2021.mp3 Z Adrianem Chorębałą z Ronda Sztuki rozmawiamy o wystawie i konkursie Design 32 - Najlepsze Dyplomy Projektowe (Stacja Kultura/Czwórka)

Na wystawie konkursowej, która odbywa się w Rondzie Sztuki w Katowicach, można zobaczyć, jak wygląda najmłodsza myśl projektowa i obejrzeć najlepsze dyplomy. Wystawa jest też raportem o kierunkach, które interesują młodych. - W tym roku takimi tematami jest zdrowie, seks, architektura, ruchome obrazy, książka, innowacja, moda. I co ciekawe, mamy odwrót od projektów cyfrowych, notujemy natomiast zwrot w kierunku projektów analogowych - opowiada gość Czwórki.

Tematyka poprawy zdrowia w tym roku jest podejmowana przez dyplomantów z wielu perspektyw - od projektu ochronnika słuchu dla dzieci, poprzez książkę terapeutyczną dla dzieci autystycznych, po projekt VR, przybliżający świat synestetyków i niewidomych, czy projekt gry dotyczącej integracji osób niewidzących i widzących.


Ars independent 2019 1200.jpg
Ars Independent Festival - krócej, ale częściej


Czytaj także: 

Tegoroczna edycja konkursu obfituje również w prace poruszające tematykę seksualności "(Prawie) wszystko co chcielibyście wiedzieć o seksie, ale nie macie kogo zapytać"... Zwycięski projekt Darii Wypiór z ASP w Gdańsku pt. "Pokaż, gdzie masz nos, ucho, srom" jest pomocą dydaktyczną dla dzieci w poznawaniu tajników ludzkiego ciała.- Na wystawie też można zobaczyć projekt kampanii społecznej promującej edukację dotyczącą wczesnego okresu dojrzewania, która obejmuje projekt aplikacji mobilnej łączącej nastolatków i lekarzy - zdradza gość audycji. - Obejrzymy też m.in. serię plakatów i książkę "Jak to ugryźć, czyli ilustrowany elementarz wychowania seksualnego"

11. edycja konkursu jest przełomowa, bo, po dziesięciu latach trwania konkursu, organizatorzy zdecydowali się na zmianę formuły. W jury nie zasiadali, jak dotychczas, rektorzy poszczególnych uczelni lub ich przedstawiciele, ale eksperci z zakresu projektowania. - W tym roku mamy jury, które składa się z osób, które na co dzień działają w designie, same projektują, mają swoje firmy oraz wdrażają produkty - mówi Adrian Chorębała.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Adrian Chorębała (Galeria ASP w Katowicach RONDO SZTUKI)

Data emisji: 29.06.2021

Godzina emisji: 11:15

aw

Czytaj także

"Szkło. Sztuka. Design". Wracają wzory z lat 60.

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 17:10
Zachwycające formy, nieskończona ilość wzorów i barw. Niezwykle delikatny i wymagający materiał, jakim jest szkło daje ogromne możliwości twórcze. Unikatowe projekty z lat 60. czy 70. są dziś niezwykle pożądane. Ich niepowtarzalne wzornictwo rozpala wyobraźnię miłośników designu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ilustracja coraz bardziej popularna?

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 15:50
Trzy młode, uzdolnione artystki, absolwentki wydziału grafiki Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, połączyły swoje siły twórcze w ramach wspólnej inicjatywy artystycznej. Tak powstały Polskie Zakłady Ilustratorskie, których wystawę można już oglądać.
rozwiń zwiń