Londyn, Nowy Jork, Dublin i Abu Zabi - światowe wystawy online

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 13:30
Bitwa w interpretacji dzieci, Van Gogh i jego "Gwieździsta noc" oraz egzotyczna bujna roślinność - jak co tydzień Ada Janiszewska zaprasza na światowe wystawy online. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/blurAZ

Zobacz także
galeria wystawa sztuka 1200.jpg
Od arcydzieł renesansu do mangi - wystawy w galeriach na świecie

Na początek zapraszamy do Muzeum Narodowego w Londynie, gdzie można zobaczyć wystawę, która wychodzi poza schematy. Inicjatywa "Take one picture" odbywa się co roku i jest skierowana do uczniów szkół podstawowych z całej Wielkiej Brytanii.


Posłuchaj
16:12 Czwórka/Stacja Kultura - wystawy 30.06.2021.mp3 Ada Janiszewska zaprasza na cotygodniowy przegląd wystaw światowych (Stacja Kultura/Czwórka)

W tym roku bohaterem wystawy "Take one picture" jest obraz "Bitwa pod San Romano" Paola Uccellego, który przedstawia kluczowy moment florenckiego zwycięstwa pod San Romano w 1432 r., kiedy to dowódca prowadzi szarżę kawalerii. - Twórcy inicjatywy, poprosili dzieci o interpretację tego obrazu, ponieważ porusza międzynarodowe tematy, takie jak konflikty i bitwy, pokazując również inną perspektywę i renesansowe Włochy - opowiada Ada Janiszewska. - Na wystawie znajdują się prace dzieci z 30 szkół podstawowych, a ekspozycja prezentuje bogactwo reakcji dzieci na to wielkie i znane dzieło. Jest to ciekawa wystawa, bardzo kolorowa i niezwykle kreatywna.


Źr. FaceBook/The National Gallery 

Przenosimy się za ocean, gdzie w nowojorskim MoMa można obejrzeć wystawę poświęconą Vincentowi van Goghowi i jego "Gwieździstej nocy". Obraz od momentu jego zakupu przez Muzeum w 1939 roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających. - Jest to podróż w czasie, tą wystawą jej autorzy, chcą przybliżyć proces twórczy van Gogha. Umożliwi nam to wideo, w którym rozmowę na ten temat prowadzą kuratorzy oraz znawcy twórczości holenderskiego malarza - mówi reporterka. - Opowiadają o jego życiorysie, inspiracjach i technikach malarskich. W filmie można również usłyszeć fragmenty korespondencji van Gogha i jego brata Theo. To naprawdę ciekawa wystawa, która pozwala lepiej poznać Vincenta van Gogha i jego twórczość.

Na wystawie również przeprowadzona jest analiza nieba namalowanego przez artystę na tym obrazie, z której dowiemy się, czy przedstawia prawdziwe konstelacje. Dzięki wirtualnej podróży można będzie się też zagłębić w obraz i zobaczyć wszystkie jego detale, takie jak pociągnięcia pędzla i warstwy nakładanej farby.Edward Munch Krzyk pap_1200.jpg
"To mógł namalować tylko wariat" - czy rozwiązano zagadkę obrazu "Krzyk"?!


W Dublinie wystawa, która tryska egzotyczną roślinnością - "Botanical Fusion". Wystawę można oglądać w Studio Gerarda Byrne, słynnego irlandzkiego malarza, który słynie z przedstawiania roślinności. Jego studio otwiera drzwi i wirtualnie i prezentuje kolekcję z tropikalną, bujną roślinnością plenerów Azji Południowo-Wschodniej. Za jej sprawą przenosimy się do Singapuru, którego ogród botaniczny był inspiracją do powstania obrazów. - Wystawa jest ciekawa nie tylko ze względu na dzieła, które są niezwykle piękne i przedstawiają tropikalną roślinność w całej jej okazałości, to jeszcze samo wnętrze galerii jest bardzo ciekawe - opowiada Ada Janiszewska. - Obrazy są zaprezentowane w ciekawy sposób, który sprawia, że galeria ożywa, nawet gdy oglądamy ją z wysokości własnej kanapy. Każdy z obrazów ma swój dźwiękowy opis, na który składają się wypowiedzi m.in. konsula Singapuru w Dublinie, dyrektora Ogrodu Botanicznego i samego artysty. Również można będzie więcej się dowiedzieć o procesie twórczym. To jest coś, co poprawia humor.Przenosimy się do Abu Zabi, gdzie można obejrzeć wystawę "Speculative Landscapes". Na którą NYUAD Art zamówiła instalacje od czterech wschodzących lokalnych artystów. "Gdzie tak naprawdę jesteśmy? Politycznie, geograficznie, ekologicznie, ale też wirtualnie?". Z tymi pytaniami mierzą się artyści, a ich prace są próbą odpowiedzi. Interpretacje  zestawione są z naszą przeszłością, teraźniejszością i też możliwą przyszłością. - Jest to niezwykle kolorowa wystawa, bardzo ciekawa i nieco dziwna, skłania do refleksji i do tego, żeby się zastanowić nad tym, co otacza nas dookoła. Będąc coraz częściej w wirtualnym świecie, zapominamy czasem o tym realnym. Każda instalacja może być odbierana jako fizyczny i metaforyczny pejzaż projektowanego świata - mówi Ada Janiszewska. - Pracując na podstawie obserwacji życia, artyści w różny sposób odbijają otoczenie, przez pryzmat ryzyka wirtualnej rzeczywistości, relacji człowiek i rośliną czy skrzyżowaniem marketingu z naszym ciałem metafizycznym. Uważam, że jest to bardzo ciekawe podejście.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 30.06.2021

Godzina emisji: 10.15

aw


Czytaj także

Wassily Kandinsky. Malarstwo, które można usłyszeć

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 14:20
W tym roku mija 155 lat od śmierci Wassily'ego Kandinsky'ego - jednego z najsłynniejszych awangardowych twórców. Z tej okazji Centrum Pompidou wraz z Google Arts & Culture przygotowały interaktywną wystawę "Sounds like Kandinsky".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wakefield, Drezno i Santander - sztuka online

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 12:30
Brytyjska rzeźba, holenderskie arcydzieła i sztuka iberyjska ze słynnym malarzem w tle - zapraszamy na cotygodniowy przegląd wystaw w światowych galeriach.
rozwiń zwiń