Do portretu wyciągnij szyję, jak żółw

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 13:08
Kompozycja zdjęcia, czyli sposób ułożenia elementów, które się na nim znajdują, jest ważna nie tylko ze względów estetycznych, ale może też ułatwić odbiorcy zrozumienie tego, co autor chce przekazać. Warto poznać kilka zasad, które sprawią, że nasze smartfonowe zdjęcie będzie lepsze. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Olena Yakobchuk/Shutterstock.com
shutterstock fotograf smartfon telefon 1200.jpg
Fotki z wakacji - Jak zrobić dobre zdjęcie telefonem?

Robiąc zdjęcia, warto zastanowić się nad ich kompozycją. Pomyśleć, ile miejsca pozostawić po bokach, ile od góry czy dołu. Cechy, które nadajemy zdjęciu przez odpowiednie skonstruowanie jego kadru, mają znaczenie przy interpretacji, co zdjęcie komunikuje. 


Posłuchaj
04:06 czwórka stacja kultura 13.09.2021.mp3 Jak wybrać odpowiedni kadr? Czy kompozycja zdjęcia ma znaczenie? (Stacja Kultura/Czwórka)

 

- Jeśli mowa o fotografowanie smartfonami w pionie, to aby robić dobre zdjęcia, warto zastosować linie siatki i trójpodział, czyli wyznaczyć mocne punkty zdjęcia  - powinny się one znaleźć w miejscu przecięcia dwóch poziomych i dwóch pionowych linii - wyjaśnia Mateusz Janiec, zawodowy fotograf z trzynastoletnim doświadczeniem. - Jeśli fotografujemy osobę, to niech ona będzie nawet w całym kadrze, nie musi mieć całej głowy, tę głowę na zdjęciu można delikatnie przyciąć. W portretach jest to dozwolone, gdy chodzi o całą postać - dodaje.

Rozmówca Oli Opali zwraca też uwagę na fotografie wykonywane w szczególnych okolicznościach przyrody, np. w górach. - Wtedy wiadomo, że chcemy też pokazać te góry, warto zostawić trochę miejsca po bokach, by pokazać też tło - wyjaśnia.

Posłuchaj także:

Okazuje się, że w fotografii znaczenie ma też pozycja fotografa, wysokość, z której robi zdjęcie. - Jest to bardzo ważne przy fotografowaniu dzieci - zwraca uwagę. - Rodzice stoją i fotografują z wysoka - to błąd. Do tego typu fotografii warto zniżyć się do poziomu dziecka - kucnąć tak, aby obiektyw w smartfonie był na wysokości oczu dziecka. Uzyskamy wtedy znacznie ciekawsze zdjęcia - dodaje.

Zobacz także:

Podobne zabiegi możemy stosować przy portretach. - Nie warto fotografować z dołu, to będzie nieciekawie wyglądało. Przy zdjęciach z góry schowa nam się szyja, zdjęcie będzie płaskie - wyjaśnia Mateusz Janiec. - Najlepiej fotografować z pozycji oczu, może delikatnie wyżej, ale na pewno nie niżej i nie dużo wyżej. Warto, by osoba fotografowana też lekko uniosła podbródek i delikatnie wyciągnęła szyję - jak żółw. Na żywo to może się wydawać dziwne, ale na zdjęciach to się sprawdza - szyja się wydłuża - dodaje. 

Fotograf zwraca też uwagę na środek kadru. Umieszczanie fotografowanego obiektu w środku nie zawsze się sprawdza. Zaleca się w ten sposób fotografować architekturę, czasem ten kadr sprawdza się też w przypadku natury. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Aleksandra Opala 

Data emisji: 13.09.2021

Godzina emisji: 11.47

pj

Czytaj także

Czy kinową superprodukcję da się nakręcić smartfonem?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2019 17:15
Pojawia się coraz więcej festiwali filmowych, które promują filmy w całości nakręcone przy użyciu smartfonów. Czy takie produkcje mają szansę stać się kinowym hitem?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fotografia architektury - jak uzyskać dobry efekt?

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2021 12:40
Nasze telefony w wakacje zapełniają się zdjęciami. Fotografujemy nie tylko naturę, ale również architekturę, która może stanowić doskonałe tło dla uchwycenia rodzinnej wycieczki. 
rozwiń zwiń