Znamy zwycięzców XX Festiwalu "Dwa Teatry" 2021 w Zamościu

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 15:46
Słuchowisko "Wyszedł z domu" Tadeusza Różewicza w reżyserii Szymona Kuśmidera oraz spektakl telewizyjny "Dzień gniewu" Romana Brandstaettera w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza zdobyły Grand Prix XX Festiwalu "Dwa Teatry" 2021 w Zamościu.
Gala finałowa festiwalu Dwa Teatry 2021
Gala finałowa festiwalu "Dwa Teatry" 2021Foto: Cezary Piwowarski/PR

dwa teatry spotklanie 1200.JPG
Festiwal "Dwa Teatry" 2021 w Polskim Radiu

W tym roku w konkursie rywalizowało 48 realizacji radiowych, 15 słuchowisk dla dzieci i młodzieży oraz 26 produkcji telewizyjnych. Wielkimi Nagrodami Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej uhonorowani zostali Ewa Wiśniewska i Jerzy Zelnik.

 

Posłuchaj
05:43 Czwórka/ Stacja Kultura - Dwa Teatry 21.09.2021.mp3 Festiwal "Dwa Teatry" w podsumowaniu Weroniki Puszkar (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Podczas finałowej gali w Zamościu prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska podkreśliła, że Polskie Radio daje szansę upowszechniania w szerokim kręgu odbiorców najwyższej kultury, muzyki, teatru i literatury.

Teatr radiowy to najbardziej intymny teatr świata, w którym słowo nabiera szczególnej intensywności i którego scenografia niczym kalejdoskop powstaje w wyobraźni każdego słuchacza Agnieszka Kamińska

Twórcy słuchowiska nagrodzonego Grand Prix: "Wyszedł z domu", zgłoszonego do konkursu przez Program 2 Polskiego Radia, zdobyli ponadto kilka indywidualnych nagród XX Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" 2021. Jury nagrodziło twórców: Szymona Kuśmidera - za reżyserię i adaptację, Pawła Szalińskiego - za realizację akustyczną, Danutę StenkęPiotra Adamczyka i Pawła Krucza - za role aktorskie.

Czytaj także:

- Festiwal to doskonała okazja nie tylko, żeby wysłuchać słuchowisk i zobaczyć spektakle, ale też - żeby porozmawiać z twórcami. Mówiło się, że teksty Tadeusza Różewicza bardzo nadają się do radia, są plastyczne, działające na wyobraźnię, i jeden z nich: "Wyszedł z domu", wygrał festiwal - mówi nasza reporterka Weronika Puszkar. - W trakcie festiwalu można było się dowiedzieć, jak powstają spektakle. Mariusz Malec, reżyser "Króla Leara", z nagrodzonym za najciekawszą rolę męską Franciszkiem Pieczką, podkreśla, że na wyobraźnię widza dużo bardziej ma działać słowo aktora niż efekty i dźwięk. 


Polskie Radio/Szymon Kuśmider, Jacek Kopciński i Igor Gorzkowski podsumowują XX Festiwal "Dwa Teatry"

dwa teatry 2021 Cezary Piwowarski 1200.jpg
Festiwal "Dwa Teatry". Dźwięki, które pobudzają wyobraźnię

Ponadto jury konkursu radiowego w składzie: Grażyna Barszczewska, Jacek Kopciński, Michał Jacaszek, Igor Gorzkowski i Krzysztof Szuster (przewodniczący), zdecydowało jak poniżej.

  • Nagrodę za reżyserię otrzymał Mariusz Bieliński - za słuchowisko "Ojcze nasz".
  • Franciszek Pieczka został uznany za najlepszego aktora za rolę króla Leara w słuchowisku Mariusza Malca, będącym adaptacją dramatu Williama Szekspira.
  • Za rolę pierwszoplanową uhonorowany też został Ignacy Gogolewski - za rolę w słuchowisku Wacława Holewińskiego "Nim wypowiesz słowo, jesteś jego panem".
  • Za najciekawszą rolę kobiecą jury uznało kreację Joanny Jeżewskiej w słuchowisku na podstawie dramatu Magdaleny Miecznickiej "Spalenie Joanny".
  • Nagrodę za scenariusz oryginalny otrzymała Marta Rebzda - za słuchowisko "Popsute".
  • Michał Zdunik został nagrodzony za scenariusz będący adaptacją tekstu Marcina Wichy "Rzeczy, których nie wyrzuciłem".

Jury doceniło również: Michała Braszaka - za muzykę i opracowanie muzyczne do słuchowiska "Nikt nie uciecze", Lidię Sadową - za drugoplanowe role kobiece w słuchowiskach "Popsute" Marty Rebzdy i "Oni" Stanisława Ignacego Witkiewicza, Adama Woronowicza - za drugoplanową rolę męską w słuchowisku "Papież" w reż. Tomasza Mana.

Podczas festiwalu w Zamościu zostały nagrane jednoaktówki, które były rejestrowane z publicznością w formie pokazu w Akademii Muzycznej. 

Polskie Radio/ Jednoaktówka "Wygrana"/ XX Festiwal "Dwa Teatry"

W tym roku przyznano też nagrodę specjalną Związku Artystów Scen Polskich. Otrzymali ją: Jadwiga Jankowska-Cieślak za rolę w dramacie "Oni" Stanisława Ignacego Witkiewicza oraz Andrzej Mastalerz za rolę w "Pacierz. Nościerz" Mateusza Żaboklickiego - docenionego również wyróżnieniem za debiut dramatopisarski w Teatrze Polskiego Radia.


Festiwal "Dwa Teatry" Festiwal "Dwa Teatry"

Honorowa nagroda zespołowa dla producenta słuchowisk powędrowała do Programu 2 Polskiego Radia. Nagroda im. Romualda Cieślaka dla nieartystycznych pracowników Polskiego Radia trafiła do Beaty Jankowskiej. A Nagrodę im. Ireny i Tadeusza Byrskich za spektakl wykorzystujący potencjał miejscowego środowiska artystycznego, dla twórców słuchowiska zgłoszonego przez Rozgłośnie Regionalne Polskiego Radia, otrzymali twórcy: "Ostrego dyżuru" (Radio Gdańsk), "Wakacji 1939" (Radio Lublin) i "Śladów na śniegu" (Radio Olsztyn).


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 21.09.2021

Godzina emisji: 10.37

mat.pras/aw

Czytaj także

Czy teatr wie, jak mówić do młodych? Jak ich przyciągnąć?

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 12:11
Okazuje się, że tak! "Nina i Paul" - pierwszy spektakl w Teatrze Miejskim w Gliwicach dla młodzieży od razu został przyjęty entuzjastycznie przez nastolatków i widzów dorosłych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oblicza pani Dulskiej w teatrze i na ekranie

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 15:49
W najbliższą sobotę jubileuszowa, dziesiąta odsłona Narodowego Czytania. Lektura tegorocznej edycji "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej doczekała się wielokrotnych adaptacji filmowych i teatralnych. Przybliżamy Anielę Dulską w kreacjach aktorskich. 
rozwiń zwiń