27. Międzynarodowe Biennale Plakatu - wydarzenie legenda

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 13:01
Już 27. raz na Międzynarodowym Biennale Plakatu spotykają się graficy z całego świata. To ekspozycja tętniąca kolorem i energią, ale zmuszająca do refleksji. 
Biennale Plakatu
Biennale PlakatuFoto: mat. pras.

kultura pandemia 1200.jpg
Stan kultury w pandemii. "Liczy się zespół"

Biennale Plakatu to najstarsze i jedno z najbardziej znaczących na świecie wydarzeń artystycznych dedykowanych wyłącznie plakatowi. Dla dużej części światowego środowiska jest jednym z najważniejszych spotkań. 


Posłuchaj
11:24 czwórka stacja kultura 14.06.2021.mp3 O 27. Międzynarodowym Biennale Plakatu opowiada członek jury Biennale Justyna Czerniakowska (Czwórka/Stacja Kultura)

 


- To wydarzenie to taka trochę legenda w środowisku grafiku. Biennale ma dużą frekwencję, wiele prac jest przysyłanych z całego świata - mówi członek jury Biennale Justyna Czerniakowska. - To jedna z najstarszych warszawskich imprez, wciąż kontynuowanych. To duża zasługa stołecznej ASP - dodaje. 

Otwarcie Biennale, 12 czerwca, okazało się ogromnym sukcesem i tylko potwierdza ocenę jurorki. 


Zdarza się usłyszeć, że Międzynarodowe Biennale Plakatu jest olimpiadą. - Jury rzeczywiście decyduje o nagrodzeniu prac, ale to prace wybrane z ogromnego worka prac z całego świata. Dla nas to święto plakatu, a werdykt to taki trochę skutek uboczny - dodaje. 

W tym roku odbyły się dwa konkursy o charakterze otwartym. - Konkurs główny nie był sprofilowany tematycznie. To swego rodzaju przegląd dla profesjonalistów, pokazujący zjawiska, trendy graficzne, osobowości. Pokazuje, że plakat jest syntezą - wyjaśnia gość Kasi Dydo. - Tam jest wszystko, co jest wokół nas - dodaje. 

Czytaj także:

Jury w tym roku przyznało 3 nagrody w konkursie głównym. - Złotym medalem wyróżniony został Ryszard Kajzer za plakat "Literatura". To plakat gombrowiczowski, który przemówił do międzynarodowego jury z Polski, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii czy Korei - mówi gość Czwórki. - Druga nagroda przypadła Alainowi le Quernec, a brąz przyznano 2xGoldstein (braciom Goldstein - red.). 

Tematem drugiego konkursu było hasło "Zmieniający się świat a zdrowie". Tu jury nagrodziło plakat Jakuba Jezierskiego "Ciekawe czasy przejadły mi się". Justyna Czerniakowska podkreśla, że te plakaty trzeba zobaczyć, nie da się o nich opowiedzieć. 

Czwórka objęła Międzynarodowe Biennale Plakatu swoim patronatem. Wystawę w Pałacu Czapskich (ASP Warszawa) możemy oglądać do 28 sierpnia. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Justyna Czerniakowska (członkini jury)

Data emisji: 14.06.2021

Godzina emisji: 11.15

pj

Czytaj także

Zachęta wie. Ogłasza program na 2021 rok i z nadzieją czeka na widzów

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 11:37
2020 rok i pandemia przyniosły nam wiele niewiadomych, często w kontekście pytań o przyszłość. Zachęta Narodowa Galeria Sztuki staje temu na przekór i ogłasza plan wystaw na 2021 rok. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

#3MajaPoKrólewsku. Nowa wystawa na Zamku Królewskim

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 16:20
Zamek Królewski przygotował wystawę "230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Polskie elity a upadek Rzeczypospolitej". - Od 4 maja ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających. Już nie możemy się doczekać, kiedy powitamy w naszych progach pierwszych gości - mówi Michał Sobieraj z Działu Edukacji Zamku Królewskiego w Warszawie.
rozwiń zwiń